Televizyonda Define Nasıl Aranır Programı Yayınlandı

Habertürk’te yayınlanan “Burası haftasonu” adlı programda, “Define nasıl aranır?” konulu yayın yapıldı. Resmen suça teşvik yapılan program sosyal medyada büyük tepki gördü.

Habertürk’te Oylum Talu’nun sunduğu “Burası haftasonu” adlı programda, “Define nasıl aranır?” başlığıyla bir program düzenlendi. Program sosyal medyada büyük tepki gördü.

(Medyanın Arkeoloji Cehaleti ve Kutsanan Definecilik)

Arkeologlar Derneği, “Böyle program olmaz! Habertürk Televizyonunu kınıyoruz. Defineciliği özendirmek suçtur. Biri buna dur demeli. Toplum yanlış yönlendiriliyor. Programdan resmen cehalet akıyor.” açıklamasında bulundu.

Medyada arkeoloji bilimini hiçe sayma ve defineciliği özendirici yayınların daha önce de birçok örneği yaşandı. Bulunan her esere fiyat biçen ve bunu duyurmakta hiç sakınca görmeyen medya, daha önce de Göbeklitepe’yi İbrahim peygamberin kırdığı putlara benzeten bir belgeselle de gündeme gelmişti.

(Medyanın Arkeoloji Cehaleti Göbekli Tepe’yi de Vurdu)

Halihazırda Türkiye’de definecilik oldukça yaygınken ve yakalanan az sayıda defineciye de gerekli cezai işlemler yapılmazken, medyanın da bu suça destek vermesi kabul edilemez olarak yorumlandı.

Define aramak amacıyla kullanılan dedektörler yasaklanmalı.

A post shared by Arkeologlar Derneği (@arkeologlardernegi) on

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login