Neandertallerin Yok Olmasında Tavşanların Etkisi Var

Neandertallerin 30.000 yıl önce neden yok olduğu gizemi yıllardır bilim adamlarının kafasını kurcalayan en önemli sorulardan biri. Şimdi ise antik dönemde yaşayan tavşanlar, eski kuzenlerimizin değişen çevresel koşullara nasıl adapte olamadıklarını görmemiz için bir ipucu veriyor olabilir.

neandertaller küçük ve hızlı hayvanları avlayamadılar

Araştırmacılar, Neandertallerin, son derece bol olmasına rağmen tavşan yemediklerini iddia etti. Bu da onların küçük ve hızlı avlar için avlanma tekniklerini değiştiremediklerini gösteriyor.

Bournemouth Üniversitesi’nden bir ekip, İber yarımadasındaki arkeolojik mağara kazılarında bulunan tavşan kemikleri datasını analiz etti.  Çeşitli analizlerin sonucunda, tavşanların uzun zaman boyunca modern insanın yeme alışkanlıklarında önemli bir rol oynamışken, yiyecek ihtiyacını büyük hayvanlarla karşılayan Neandertaller tarafından yenmediği ortaya çıktı.

Paleoekoloji ve Çevre Değişimi Doç. Dr. John Stewart, “İber yarımadası kökenli tavşanlar yiyecek kaynağı olarak oldukça özel bir türdür ve çok sayıda bulunabilmelerinin yanısıra yakalaması da oldukça kolaydır. Bu da tavşanların oldukça iyi bir yiyecek kaynağı olduğunu gösteriyor.”

Neandertallerin bu kolay avları avlamaması, onların tavşanlara, modern insanlarla aynı şekilde erişemediğini akıllara getiriyor. Neandertaller genellikle ormanlık alanlarda, kısa mesafelerde avladıkları büyük avlarla ilişkilendiriliyor ve tavşanlar gibi küçük, hızlı avları yakalayabilmek için avlanma tekniklerini değiştiremedikleri anlaşılıyor.

Stewart, “İklim değişiyordu ve onların avlayabileceği hayvan sayısı gitgide azalıyordu. Eğer Neandertaller büyük memelilere daha fazla bağlandıysa, bu onların neslinin tükenmesine yol açmış olabilir. Eğer Neandertaller varlıklarını sürdüremediyse ve modern insan sürdürebildiyse, bu modern insanın çevresindeki kaynaklardan daha iyi yararlandığı anlamına geliyor olmalı”

Arkeolojik kanıtlar, modern insanın geniş ve açık alanlarda avlanma konusunda daha başarılı olduğunu öne sürüyor. Ayrıca modern insan sicim, tuzak gibi yeni teknolojilerle küçük ve hızlı avları da yakalayabiliyordu. Bu da modern insanın çevresindeki değişimlere daha iyi adapte olabildiği görüşünü destekliyor.

dailymail

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login