Alanya’da Syedra Antik Kenti Tekrar Canlanacak

Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan Syedra Antik Kenti bir yıllık projeyle tekrar ayağa kaldırılacak.

Roma İmparatorluğu’nun Akdeniz’deki en önemli merkezlerinden biri olan Syedra Antik Kenti’nin günümüze ulaşan yapıları, çevre düzenlemeleriyle tekrar canlanacak. Bu yıl içinde başlanması beklenen proje ile birlikte, defineciler tarafından sıkça tahribata uğramış antik kent onarılarak ayağa kaldırılacak. Arazi koşulları nedeniyle bugüne kadar turistlerin pek ilgisini çekmeyen antik kentin yürüyüş yolları iyileştirilecek.

Syedra Antik Kenti

Antalya’nın Alanya ilçesi yakınlarında yer alan ve geçmişi MÖ. 7. Yüzyıla uzanan Syedra Antik Kenti, varlığını 13. Yüzyıla kadar sürdürür. Günümüzde hala ayakta olan anıtsal kapıdan girilen antik kentin güneydoğusunda 250 metre uzunluğunda sütunlu cadde bulunur. Kentte bulunan yazıtlardan buranın geçmişte bir spor merkezi olduğu anlaşılır. Agora, tapınak, tiyatro, akropol ve nekropolüyle tam bir antik kenttir. Roma İmparatoru Septimus Severus’un Syedra Antik Kenti’ne yazdığı bir teşekkür mektubundan hazırlanan yazıt, Alanya Müzesi’nde sergilenmekte.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login