Alanya’daki Antik Kentte Müthiş Bir Nike Heykeli Bulundu

Alanya’da yer alan Syedra Antik Kenti kazılarında, zafer tanrıçası Nike’nin sağlam bir heykeli ortaya çıkarıldı.

Syedra Antik Kenti’nde bulunan Nike heykeli. C: Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı

Antalya’nın Alanya ilçesi yakınlarında yer alan ve geçmişi MÖ 7. yüzyıla uzanan Syedra Antik Kenti’nde, MS 2. yüzyıla tarihlenen Nike heykeli bulundu. Yaklaşık 75 cm yüksekliğindeki heykelin baş kısmı eksik olsa da oldukça sağlam bir şekilde günümüze ulaştı. Söz konusu heykel, zafer tanrıçası Nike’yi temsil ediyor.

Syedra Antik Kenti’nde kazı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün destekleriyle, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Syedra Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Ertuğ Ergürer başkanlığındaki ekip tarafından 5 yıldır devam ediyor.

Bulguyu Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı sosyal medyadan duyurdu. Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Alanya-Syedra Antik Kenti kazılarımızda, MS 2. yüzyıla tarihlenen 75 cm yüksekliğinde, bir Nike (zafer tanrıçası) heykeli ortaya çıkarıldı. Kentte, kazı ve restorasyon çalışmalarımız artarak devam edecek.”

Kazı başkanı Ergürer, “Çalışmalar sırasında sütunlu caddenin batı bölümünde, o dönemin önemli kişilere yapılan mezar binası altında, heykel ile karşılaştık. Bu bizim için sürpriz oldu. Şu anda 75 santimetre uzunluktaki heykel, tüm parçalar birleştiğinde bir metreye ulaşacak.” diyor.

“Nike, yani zafer tanrıçasının bugün de bir el parçasını tamamladık. 35-40 parça tamamen elimizde. Pagan inanışın bir tanrıçası olan Nike, büyük ihtimalle Hristiyanlığın gelişiyle, kabul görmemeye başladı ve bugün bulunduğu bölüme atıldı. Bu atılma nedeniyle biraz tahribata uğramış. Biz de bu eserin restorasyonunu tamamlayınca Alanya Müzesi’ne kazandıracağız.”

Yunan mitolojisinde koşan, uçabilen ve zaferin kişiselleştirilmiş biçimi olarak görülen Nike, Roma kültüründe ise “Victoria” olarak anılıyordu. Bu tanrıça genellikle kanatları, uçuşan elbisesi ve elinde defne yapraklarından bir çelenk ile betimleniyordu.

Syedra Antik Kenti

Antalya’nın Alanya ilçesi yakınlarında yer alan ve geçmişi MÖ 7. Yüzyıla uzanan Syedra Antik Kenti, varlığını 13. yüzyıla kadar sürdürdü. Günümüzde hala ayakta olan anıtsal kapıdan girilen antik kentin güneydoğusunda 250 metre uzunluğunda sütunlu cadde bulunuyor. Kentte bulunan yazıtlardan, buranın geçmişte bir spor merkezi olduğu anlaşılıyor. Agora, tapınak, tiyatro, akropol ve nekropolüyle tam bir antik kent olan Syedra’da, Roma İmparatoru Septimus Severus’un Syedra Antik Kenti’ne yazdığı bir teşekkür mektubundan hazırlanan yazıt, Alanya Müzesi’nde sergileniyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login