Alanya’da Bir Otel Arkeolojik Sit Alanına İskele Dikti

Alanya’da Müze Müdürlüğü, 5 yıldızlı bir otelin 1. ve 3. derecede sit alanlarındaki kısmi işgallerinin durdurulması için suç duyurusunda bulundu.

Alanya Müze Müdürlüğü, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa aykırı çalışma yaptıkları tespit edilen beş yıldızlı bir otel hakkında işgalin durdurulması için Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ile Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Otelin denize dolgu yaparak iskele oluşturduğu, sahilde de bazı yapılar yaptığı, inşaatın belediye ekiplerince 3 kez mühürlenmesine rağmen çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kaymakamlık bünyesinde kurulan Kıyı Denetim Komisyonu ile sit alanlarında yasal olmayan yollardan çalışma yapanların belirlendiğini, bu yerler hakkında gerekli tedbirin alınacağını söyledi.

Alanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği Başkanı Şerefnur Kayhan da Türkler Mahallesi’nde Fığla mevkisinde 1. ve 3. derece arkeolojik sit alanında yer yer işgallerin olduğu bilgisine ulaştıklarını ifade etti. MÖ. 300’lü yıllara ait tarihi yapıların bulunduğu bölgenin yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu öne süren Kayhan, ilçede çok sayıda otel işletmecisinin denize dolgu malzemesi dökerek iskele oluşturduğunu iddia etti.

Kayhan sözlerine şöyle devam etti, “Birinci derece sit alanına hiçbir şey yapılması mümkün değil. Üçüncü derecede sit alanında ise betonlaşma olmadan günübirlik tesis yapabilirsiniz, yani taşınabilir olması gerekir. Kıyıda ilk 50 metreye hiçbir şey yapılamaz. Sonraki 50 metreye günübirlik tesisler yapabiliyorsunuz ama burada yapılan hiçbir şey taşınır değil. Bildiğim kadarıyla söz konusu yapılar için yıkım kararı alındı ama hiç yapılmaması gerekirdi.”

radikal

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login