İlk Defa Neandertallerin Yaptığı Mağara Resimleri Bulundu

En sonunda beklenen oldu; Neandertaller tarafından yapılmış ve bilinen eski mağara resimleri bulundu.

İspanya’da, 65.000 yıllık şimdiye kadar bilinen en eski mağara resimleri bulundu ve bunları modern insanlar değil, Neandertaller yapmış!

İspanya’daki La Pasiega mağarasında merdiven şeklindeki bu resim 64.000 yıldan eski ve Neandertaller tarafından yapıldı. C: P. Saura

İspanya’da bulunan en az 64.800 yıllık mağara resimleri, modern insanların Avrupa’ya gelmesinden yaklaşık 20.000 yıl öncesine tarihleniyor; yani Neandertaller tarafından yapılmış.

Dünyanın bilinen en eski mağara resimleri, modern insanlar değil, Neandertaller tarafından yapıldı. Yani soyu tükenmiş kuzenlerimiz, kültür yaratamayan yabaniler tanımlamasından çok uzaktı.İspanya’daki üç arkeolojik alandaki mağara resimlerine yapılan yüksek teknolojili analizler, bu resimleri en az 64.800 yıl öncesine, yani modern insanlar Afrika’dan Avrupa’ya gelmeden 20.000 yıl öncesine tarihledi.

Bu durum, mağara sanatını önceden düşünülenden daha eski olduğunu gösteriyor ve Neandertallerin, insan kültürünün temel taşlarından olan sembolizma kapasitesine sahip olduğunun en güçlü kanıtını sağlıyor.

Mağara duvarına yapılmış bir Neandertal eli size merhaba diyor! C: H. Collado

Araştırmanın eş yazarı Alistair Pike, “Bulgular, Neandertallerin sembolizma gücü olmayan bir mağara insanı olduğu düşüncelerini tam tersine çeviriyor.” diyor.

“Resim yapmak, her zaman çok insani bir etkinlik olarak görülen bir eylemdir, eğer Neandertaller bunu yapıyorsa onlar da tıpkı bizim gibi demek oluyor.”

(Neandertaller 171.000 Yıl Önce Alet Yapmak için Ateş Kullanmış)

Daha önce bazı arkeologlar, Neandertallerin karikatürize edilmiş mağara insanlarından daha karmaşık olduklarına zaten inanıyordu, ancak bugüne kadar elde edilen kanıtlar herkes için ikna edici değildi. Ancak yeni yayımlanan makalade, İspanya’daki üç mağara alanından elde edilen veriler, tüm aksi görüşleri yıkacak cinsten sağlam birer kanıt sunuyor.

Solda, La Pasiega mağarasındaki merdiven benzeri resim, kırmızı yatay ve dikey çizgilerden oluşuyor. Sağda, 1913’te bir arkeolog tarafından yapılmış resmin kopyası. C: C.D Standish, A.W.G. Pike ve D.L. Hoffmann

La Pasiega, Maltravieso ve Ardales’teki bu mağara sanatları; çizgiler, noktalar, yuvarlaklar ve el şablonlarını içeriyor. Tüm bunları oluşturmak, pigmentleri karıştırmak ve uygun sergileme yerleri seçmek gibi özel becerilere sahip olmayı gerektiriyordu.

Bilim insanları, resimlerin yaşını belirlemek için uranyum izotoplarının toryumdaki radyoaktif bozunumuna dayanan kesin bir tarihleme sistemi kullandılar. Bu işlem, analiz için resimlerden birkaç miligram kalsiyum karbonat tortusunun kazınmasını içeriyordu.

(50,000 Yıl Önce Neandertallerin Yaptığı Flütü Dinleyin)

Konuyla ilişkili olarak yayımlanan başka bir araştırmada ise, İspanya’daki farklı bir mağarada bulunan boyalı ve süslenmiş deniz kabuklarının, modern insan öncesi dönemlere tarihlendiği belirlendi.

Bu iki araştırma birlikte ele alındığında, araştırmacılar, çalışmalarının, Neandertallerin erken modern insanlardan “bilişsel olarak ayırt edilemez” olduğunu ileri sürüyor.

İspanya’daki Cueva de los Aviones tortullarında bulunan delikli kabuklar 115.000 ila 120.000 yılları arasına tarihleniyor. C: J. Zilhão

Joao Zilhao, yeni bulguların, insanlık bilincinin köklerinin araştırılması için, Neandertaller ile modern insanların ortak atasına (500.000 yıldan daha önce) odaklanılması gerektiğini gösterdiğini söylüyor.

(Neandertallerin Kendi Takılarını Yaptıkları Tasdiklendi)

Neandertallerin nesli yaklaşık 40.000 yıl önce tükendi ve bu süre içinde doğrudan atalarımız Avrupa’ya ulaştı. Neandertallerin neden yok olduğu hala kesinlik kazanmış değil. Teoriler arasında iklim değişimine uyum sağlayamama ve modern insanlarla yaşanan rekabet var.

Neandertaller yaşasaydı günümüzde nasıl görünürlerdi konulu bir canlandırma çalışması.

Araştırmacılar, eğer Neandertaller bugün hala hayatta olsaydı, karmaşık sanat ve teknoloji geliştirmeye devam edebileceklerini söylüyor.


Reuters. 22 Şubat 2018.

Makale – 1: D. L. Hoffmann, C. D. Standish, M. García-Diez, P. B. Pettitt, J. A. Milton, J. Zilhão, J. J. Alcolea-González, P. Cantalejo-Duarte, H. Collado, R. de Balbín, M. Lorblanchet, J. Ramos-Muñoz, G.-Ch. Weniger, A. W. G. Pike. 2018. U-Th dating of carbonate crusts reveals Neandertal origin of Iberian cave art. Science; 359 (6378): 912

Makale – 2: Dirk L. Hoffmann, Diego E. Angelucci, Valentín Villaverde, Josefina Zapata and João Zilhão. 2018. Symbolic use of marine shells and mineral pigments by Iberian Neandertals 115,000 years ago. Science.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login