Neandertaller Mağarada Hayvan Kafatasları Sergilemiş

Neandertaller tarafından 40.000 yıldan daha önce İspanya’daki bir mağaraya yerleştirilen çok sayıda hayvan kafatası keşfedildi.

Mağarada bulunan bozkır bizonu kafatası. C: Baquedano, E., Arsuaga, J.L., Pérez-González, A. et al. (2023).

Nature Human Behavior dergisinde yayımlanan makalelerinde araştırmacılar, kafataslarının bulunduğu yeri, durumlarını ve kafataslarının neden mağaraya yerleştirildiğine dair teorileri anlatıyor.

İspanya’nın Madrid Bölgesi’nde bulunan Cueva Des-Cubierta mağarası ilk olarak 1978’de keşfedildi. O zamandan beri arkeologlar çok katlı mağarayı ziyaret edip inceliyor, çünkü Neandertal gruplarının burayı ritüel yapmak için kullandıkları anlaşıldı.

(İlgili: Özbekistan’daki Neandertal Çocuğun Yüzü Canlandırıldı)

Mağarada bir Neandertal çocuğunun kalıntıları gibi kemikler ve aletler de bulundu. Bu yeni çalışmada araştırmacılar, Neandertallerin kullanıp kullanmadığını görmek için mağaranın üçüncü katına tırmandılar.

Araştırmacılar, çeşitli büyük otçul kafataslarına ek olarak yere dağılmış çok sayıda hayvan kemiği buldular. Araştırmacılar, kafataslarının cesetlerden dikkatlice çıkarıldığını ve aletler ve bazı durumlarda ateş kullanılarak farklı şekillerde “işlendiğini” keşfettiler.

C: Baquedano, E., Arsuaga, J.L., Pérez-González, A. et al. (2023).

Kafatasları arasında ortak bir tema, boynuz gibi belirgin özelliklerin sergilenmesiydi. Kafataslarının çoğu, soyu tükenmiş olan bizon veya yaban öküzüne aitti. Ama aynı zamanda beş erkek geyik (boynuzlu) ve iki gergedan kafatası da bulundu.

Gergedanların keşfi büyük bir sürpriz oldu ve araştırmacılar bunlardan birine ünlü İspanyol rock yıldızı Rosendo adını vermeyi seçti.

Ekip, böyle bir kafatası koleksiyonunun, onları mağaraya getiren Neandertal gruplarının yemekten başka bir şey düşündüklerini gösterdiğini belirtiyor.

Kafatasları büyük ve ağırdı ve çok az besin sağlıyorlardı, bu da mağaradaki varlıklarının başka bir amaca hizmet ettiğini gösteriyor. Araştırmacılar, bunların av hatırasını temsil etmiş olabileceklerini öne sürüyorlar.


Phys. 27 Ocak 2023.

Makale: Baquedano, E., Arsuaga, J.L., Pérez-González, A. et al. (2023). A symbolic Neanderthal accumulation of large herbivore crania. Nat Hum Behav.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login