Altamira Mağarası’nın Tarih Öncesi Resimleri Risk Altında

Uzmanlar İspanya’da muhteşem tarih öncesi resimleri barındıran Altamira Mağarası’nın, halka açılarak riske atıldığını söylüyor. Bu mağaradaki tarih öncesi çizimler dünyadaki en önemliler arasında yer alıyor ve Dünya Kültürel Mirası olarak sayılıyor.

Madrid’in Complutense Üniversitesi Tarih Öncesi Bölümü, UNESCO’ya yazdığı bir mektupta, Altamira Mağarası yönetimini eleştirdi ve “İspanya Kültür Bakanlığı’nın yeni programında yer alan, mağaranın ziyaretçilere açılması kararı, buranın konservasyonu hakkında önemli sorular doğuruyor ve Paleolitik toplumu anlamak için oldukça önemli kültürel mirası tehlikeye atıyor” dedi.

17 profesör tarafından imzalanan mektup, aynı zamanda 70 araştırmacıdan oluşan İspanyol Ulusal Araştırma Konseyi Tarihi Enstitüsü (CSIC) tarafından da destekleniyor. Tarih Öncesi Bölümü’nün web sayfasında yayınlanan mektupta, kültür bakanlığı tarafından verilen kararların, kültürel mirasa yönelik açık bir tehdit olduğu söyleniyor ve bu resimlerin gelecek nesiller için korunması gerektiği belirtiliyor. Aynı zamanda UNESCO’ya ve diğer uluslararası kültürel miras kuruluşlarına çağrıda bulunuluyor.

Altamira Mağarası 2002 yılında ziyaretçilere kapatılmıştı fakat 2012 yılında 5 kişilik küçük gruplar halinde ziyarete tekrar açılmıştı. Mağarayı bir yılda toplam 250 kişi ziyaret etti. Altamira sponsorları, gelecek toplantıda ziyaretlerin düzenli bir şekilde devam edip etmeyeceği konusunda karar vermesi bekleniyor. Uzmanlar ise bunun geri döndürülemez bir zarara yol açacağını söylüyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login