Mısır’da Roma Dönemi Devasa Yapı Bulundu

Mısır’da, Mit Rahina Müzesi’nin güneyindeki Hod El-Demerdash’ta yapılan kazı çalışmaları sırasında, birkaç koridorlu ve dört girişli devasa bir yapı ortaya çıkarıldı.

C: Egypt. Ministry of Antiquities

Arkeologlar Kahire’nin 20 kilometre güneyindeki Mit Rahina kasabasında “muazzam” bir antik yapı keşfetti.

Eski Eserler Bakanlığı, bu büyük binanın yanında, büyük bir Roma hamamı ve dini ritüellere yönelik bir odayı da içeren ek binalar ortaya çıkardıklarını söylüyor.

(Antik Mısır’dan Aşk Büyüsü Papirüsü Deşifre Edildi)

Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri, binanın 16×14.5 metre boyutlarında olduğunu ve bir zamanlar bölgedeki bir yerleşim yerinin bir parçası olduğunu söylüyor.

C: Egypt. Ministry of Antiquities

Waziri, yapının içinde, arındırma havzaları ve sunu çömlekleri için kireçtaşı tutuculardan oluşan bir koleksiyon olduğunu da sözlerine ekledi. Çömlekler, Antik Mısır tanrısı Bes’in başını tasvir eden resimlerle dekore edilmişti, bu da “evlerin içinde ibadet için mekanların varlığını gösteriyor.

Yapı, büyük kireçtaşı bloklar tarafından desteklenen kerpiç tuğladan yapılmış ve dış duvarları ve iç merdivenleri ise kırmızı tuğladan yapılmış.

C: Egypt. Ministry of Antiquities

Bu devasa bina hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için kazılar ve araştırmalar devam edecek.

Mısır, bu tür keşiflerin, 2011 ayaklanmasının ardından siyasi kargaşadan etkilenen turizmi yeniden teşvik edeceğini umuyor.


Ahram Online. 25 Eylül 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login