Mısır’da Firavun II. Ramses’e Ait 8 Metrelik Heykel Bulundu

Kahire’deki antik Heliopolis arkeolojik alanında, muhtemelen II. Ramses’in sekiz metrelik heykeline ait parçalar ve II. Seti’nin kireçtaşı büstü keşfedildi.

F: Reuters

Kahire’de yer alan Souq Al-Khamis bölgesindeki bir çukurda, 19. hanedanlık dönemine ait iki kraliyet heykeli bulundu. 8 metrelik heykelin, 3000 yıldan daha önce Mısır’ı yöneten firavun II. Ramses’e ait olduğu düşünülüyor.

Alman-Mısır arkeoloji projesi dahilindeki kazılarda keşfedilen heykeller, Heliopolis Antik Kenti içindeki Kral II. Ramses tapınağının (Oun) bir bölümünde ortaya çıktı.

F: Reuters

Bakanlıktaki Eski Eserler Sorumlusu Mahmoud Afifi, ilk önce 80 cm uzunluğunda, kireçtaşına oyulmuş ve yüz detayları oldukça kaliteli olan Kral II. Seti’ye ait bir büst bulunduğunu söyledi.

Daha sonra ise büyük parçalar halinde başka bir heykel bulundu. Kuvarsite oyularak yapılan bu heykelin yaklaşık 8 metre uzunluğunda olduğu düşünülüyor.

F: Reuters

Afifi, “Böyle bir heykeli teşhis edebilecek herhangi bir özellik bulunmamasına rağmen, Kral II. Ramses tapınağının girişinde bulunması, bunun II. Ramses’e ait olabileceğini gösteriyor.” diyor.

Mısırlı arkeoloji ekibinin başındaki Aymen Ashmawy, keşfi çok önemli olarak yorumluyor. “Çünkü bu buluntu, Oun tapınağının, büyüleyici mimarisiyle, ilginç süslemeleriyle, dev heykelleriyle ve dikilitaşlarıyla muazzam bir yapı olduğunu gösteriyor.”

“Maalesef, Graeco-Roma döneminde tapınak hasar gördü ve dikilitaşlar ile dev heykellerin çoğu İskenderiye ve Avrupa’ya taşındı. İslam devrinde ise tapınak blokları Tarihi Kahire’nin inşasında kullanıldı.”

F: Reuters

Mısır Eski Eserler Bakanı Khaled El-Enany, II. Ramses ile ilişkili olduğu düşünülen heykel parçalarının, Büyük Mısır Müzesi (GEM) açıldığında, restorasyon ve sergilenmesi için müzeye taşınacağını söyledi ve yeni keşfedilen eserlerin Mısır Müzesi’nde geçici bir sergide yer alacağını belirtti..

Alman ekibin başkanı Dietrich Raue, büyüleyici kentin sırlarının daha fazlasını açığa çıkarabilecek diğer heykel ve eserleri araştırmaya devam edeceklerini söyledi.

Mısır Firavunları için Öbür Dünya Şölenlerin En Büyüğüydü

Firavun 2. Ramses’in Tapınağına Her Yıl Olduğu Gibi Güneş Vurdu


Ahram Online. 9 Mart 2017.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply