Mısır’da Bulunan 8 Metrelik Heykel Muhtemelen II. Ramses’e Ait Değil

Mısır Eski Eserler Bakanı Halid El-Anani yaptığı açıklamada, bu ay Kahire’nin gecekondu bölgesinde bulunan sekiz metrelik heykelin muhtemelen Mısır tarihinin en önemli firavunlarından olan II. Ramses’e ait olmadığını açıkladı.

F: Reuters

Geç dönem’e ait olduğu düşünülen ve döneminin şu ana kadarki en büyük heykeli olduğu anlaşılan heykelin, MÖ. 664-610 yılları arasında hüküm sürmüş Kral I. Psammetich’e ait olabileceği açıklandı.

Matariya şehrinin işçi mahallerinin bulunduğu alanda Mısırlı ve Alman arkeologlar tarafından keşfedilen devasa heykelin, antik Heliopolis şehrindeki II. Ramses tapınağının kalıntıları yakınında bulunmuş olması II. Ramses’e ait olabileceğini düşündürmüştü.

Keşif ilk yapıldığında Eski Eserler Bakanlığı tarafından heykelin Mısır tarihinin en görkemli firavunlarından olan II.Ramses’e ait olabileceği duyurulmuştu ve keşfin II.Ramses’in tasvir edildiği en önemli bulgulardan biri olduğu duyurulmuştu.

F: Reuters

Ancak bakan Anani, 8 metrelik heykelin detaylı bir şekilde incelendikten sonra heykele dair özelliklerin farklı bir zamana işaret ettiğini söylüyor.

Anani, “Heykelin başı ortaya çıkarıldığında, düşündüğümüzün aksine heykelin geç döneme dair bazı karakteristik özellikler taşıdığını farketmeye başladık.” dedi.

Bir başka önemli kanıt ise heykel üzerine yazılmış “Nebaa” ismi. Antik Mısır adı “Nebaa” olan tek firavun ise  26. hanedanlığının firavunu  I. Psammetich.

Bakan Anani, heyetin buldukları tüm bu ipuçlarına rağmen, heykelin tam olarak hangi tarihsel figürü tasvir ettiğini anlamanın aylar sürebileceğini belirtiyor.

Mısır’da Firavun II. Ramses’e Ait 8 Metrelik Heykel Bulundu

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra eğitimine İstanbul Üniversitesi'nde Tarihöncesi bölümünde yüksek lisans programında devam ediyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login