Mısır’da Osiris Heykeli Bulundu

Mısır’daki Basamaklı Piramidin doğusunda gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarında, Antik Mısır tanrısı Osiris heykeli bulundu.

Mısır’ın Sakkara bölgesinde bulunan Osiris heykeli.

Mısır’da, Sakkara’daki Basamaklı Piramidin doğu kısmında gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sırasında, Antik Mısır tanrısı Osiris’in heykeli bulundu.

Sakkara arkeolojik bölgesindeki kazıları yürüten Sabri Farag, heykelin, piramidin doğu cephesinin devasa blokları arasında küçük bir yarıkta bulunduğunu söyledi.

(Mısır Firavunları için Öbür Dünya Şölenlerin En Büyüğüydü)

Heykelde, yeraltı (ölüm), diriliş ve sonsuzluğun tanrısı Osiris, bir elinde bir tüy ve diğerinde bir asa tutarken betimlenmiş. Başında ise çift taç var.

Farag, “Heykel muhtemelen antik çağda bir Sakkara rahibi tarafından buraya gizlenmişti.” diyor.

Yetkililer, bulunan Osiris heykelinin restore edileceğini belirtti.

Osiris heykeli ve bulunduğu yarık.

Osiris Efsanesi

Eski Mısır mitolojisinde Yeraltı Tanrısı Osiris, erkek kardeşi Kaos Tanrısı Set tarafından öldürülür. Set, Osiris’i bir tabuta kapatır ve tabutu Nil Nehri’ne atar. Osiris’in tabutu daha sonra Set’in kızkardeşi ve Osiris’in karısı Büyü Tanrıçası Isis tarafından bulunur. Set, bu sefer Osiris’in vücudunu parçalara ayırır. İsis bütün parçaları toplar ve Osiris’in vücudunu tekrar bir araya getirir. Osiris bu şekilde yeraltı dünyasına geçer ve Yeraltı Tanrısı olur.

(Mısır’da Aslan Başlı Tanrıçanın 27 Heykeli Bulundu)

Isis, Osiris’in vücudunu bir araya getirirken, bir yayın balığı tarafından yendiği için fallus’unu (erkeklik organı) bulamaz. İsis altından bir fallus yapar ve Osiris’i bir anlığına tekrar hayata döndürür, Osiris tekrar ölmeden önce de ondan hamile kalır.

İsis, daha sonra yeni başlangıçların sembolü ve kötü niyetli Set’in sonunu getiren tanrı olan Horus’u doğurur.


Ahram Online. 1 Temmuz 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login