Meksika’da 800 Yıllık Büyük Bir Aztek Konutu Bulundu

Mexico City’de, yaklaşık 800 yıl öncesine tarihlenen ve başkent Tenochtitlan’da iki mahallenin sınırında yer alan bir Aztek konutu bulundu.

Kazılarda ortaya çıkan Aztek konutu. C: İNAH

Arkeologlar, bölgeyi modernize etme çalışmaları sırasında Meksika’nın Mexico City kentinin Centro semtinde, Aztek İmparatorluğu döneminde 800 yıl öncesinde inşa edilmiş bir konutun kalıntılarını ortaya çıkardılar.

Yüzlerce yıllık konut, arkeologlar ve inşaat işçileri tarafından elektrik santrallerini güncelleme girişimi öncesinde keşfedildi.

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nden (INAH) yapılan açıklamaya göre, konutun geç Postklasik döneme (MS 1200 ila 1521) ait olduğuna ve Aztek İmparatorluğu’nun başkenti Tenochtitlan şehrinde iki mahallenin sınırında yer aldığına inanılıyor. Yapı, 400 metrekarenin üzerinde bir alana yayılıyor.

(İlgili: Aztek Tapınağında Denizyıldızlarından Oluşan Adak Keşfedildi)

Geç Postklasik dönemde, şu anda kazılmakta olan alan, bir yerleşim ve tarım merkeziydi. Alandaki arkeologlar ayrıca Aztek chinampa çiftçilik yönteminde kullanılan kanalların ve bir iskelenin (teknelerin yüklemek veya boşaltmak için durduğu bir platform) kalıntılarını buldular. Chinampa tekniği, sığ göl yataklarındaki küçük yapay arazi alanlarında (bazen yüzen bahçeler olarak da anılır) mahsul yetiştirmeyi içeriyordu.

Arkeologlar, kazıların yapıldığı yerleşim bölgesinde daha fazla Aztek eseri buldu. Kazı ekibi, Aztek yapısının kalın kerpiç tabanının altında, bebeklerin kemik kalıntılarını içeren bir çift cenaze kabının yanı sıra, buhurdanların (tütsülerin yakıldığı kaplar) sunumuyla ilişkili birkaç gömü, ağırşak ve eğirme aletleri buldu.

Araştırmacılar ayrıca 60 santimetreden biraz daha uzun olan bir taş heykel ortaya çıkardılar. Yine geç Postklasik döneme ait olan heykel, bir şey fırlatıyormuş gibi görünen peştemal giymiş bir adamı tasvir ediyor. Arkeologlar, gövdesinde perdah bulunmadığından heykelin bitmemiş olabileceğine inanıyorlar ve açıklamaya göre MS 1521 civarında başlayan Aztek İmparatorluğu’na İspanyol saldırısı sırasında gizlenmiş olabileceğini düşünüyorlar.

Konut kalıntıları üzerinde yapılan araştırmalar, aynı zamanda, 16. ve 17. yüzyılların sömürge döneminde bölgede var olan bir saraçlık (Koşum ve eyer takımı yapımı) ve seramik atölyesinin kanıtlarını da gösteriyor.

Kazıda yer alan arkeolog Alicia Bracamontes Cruz yaptığı açıklamada, 19. yüzyılda bu yapının bir bölümünün hamam olarak kullanılmış olabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, hamam karo zeminleri ve bir drenaj sistemi de dahil olmak üzere bu hamamların kalıntılarını ortaya çıkardı. 19. yüzyıl Meksikalı bir doktor ve tarihçi olan José María Marroquí’nin kayıtlarındaki açıklamalara göre, zengin insanların bu hamamları kullanmış olması muhtemel.

Bölgedeki arkeolojik çalışmaların devam etmesi bekleniyor.


Live Science. 6 Nisan 2022.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login