Meksika’da Bulunan Kafatası Kulesi Aztek Ritüellerini Gösteriyor

Mexico City’nin merkezinde ortaya çıkarılan insan kafataslarından oluşan kule, Aztek imparatorluğundaki kurban kültürüne dair yeni sorular ortaya atıyor. 6 metre çapındaki kulede kadın ve çocuk kafataslarına da rastlandı.

Yaklaşık 650 kafatasının bulunduğu kafatası kulesi, Aztek ritüellerine dair yeni bilgiler veriyor. F: Henry Romero/Reuters

Arkeologlar, daha sonradan Mexico City olan Aztek başkenti Tenochtitlan’daki ana tapınaklardan birinde, kireç içinde kalıplaşmış 650 kafatası ve binlerce parça olan silindirik büyük bir yapı buldu.

Kafataslarından oluşan bu kulenin, Hernan Cortes kontrolündeki şehri ele geçirdiklerinde İspanyol işgalcilere korku salan büyük bir kafatası dizisi olan Huey Tzompantli’nin bir parçası olduğu düşünülüyor. Tarihsel kaynaklarda söz konusu yapının da bahsi geçiyor.

Tarihçiler, esir alınan savaşçıların kopmuş kafalarının İspanyol fethinden önce birkaç Mezoamerikan kültüründe bulunan tzompantli veya kafatası raflarında nasıl süslendiği arasında bir ilişki kuruyor. Ancak eski Mexico City’nin iç kesimlerinde 2015 yılında yapılan arkeolojik kazılar, kompleksin hâlâ tam olarak anlaşılamadığını gösteriyor.

Kafatası kulesinde kazı yapan arkeolog. F: Henry Romero/Reuters

Buluntuları inceleyen biyolojik antropolog Rodrigo Bolanos, “Bu kulede sadece erkeklerin, hatta savaşçı olabilecek genç erkeklerin olmasını bekliyorduk. Kadınlar ve çocuklar hakkında söylenecek şey, savaşa girmeyeceklerini düşünmektir. Bugüne kadar hiçbir kaydın olmadığı bir şey var ve bu gerçekten yeni, Huey Tzompantli’de bir ilk.” diyor.

Arkeolojik alanda çalışan arkeologlardan biri olan Raul Barrera, “Muhtemelen bu kafatasları önce tzompantli’de sergilendikten sonra bu kuleye yerleştirilmişler.” diyor.

Yaklaşık altı metre çapındaki kafatası kulesi, Aztek güneş, savaş ve insan kurbanı tanrısı Huitzilopochtli şapelinin köşesinde bulunuyor. Kulenin tabanı henüz ortaya çıkarılamadı.

Antropologlar kafataslarını inceliyor. F: Henry Romero/Reuters

Barrera, “Hiç şüphe yok ki bu kule, Meksika’nın 1521’deki fethi sırasında Cortes’e eşlik eden bir İspanyol asker olan Andres de Tapia tarafından bahsedilen kafatası yapılarından biriydi.” diyor.

Tapia, sefer hakkındaki açıklamasında, şimdi Huey Tzompantli olarak bilinen kule için on binlerce kafatasını saydığını söylüyordu.

Barrera, kulede şimdiye kadar 676 kafatası saydıklarını, kazılar devam ettikçe bu sayının artabileceğini söyledi. Aztekler ve Mezoamerika insanları, güneşe sunmak için insan kurban ederek ritüelistik törenler düzenliyordu.

Mexico City’in Merkezinde Azteklerin Törensel Top Oyunu Alanı Keşfedildi

Azteklerin Korkunç Kafatası Masklarının Sırrı Çözüldü

800 Yıllık İskelet Aztek Sarhoşluk Tanrısının Varlığını Kanıtlıyor


Reuters. 1 Temmuz 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply