Altı Yaşındaki Çocuk, Sahilde Dev Megalodon Dişi Buldu

Altı yaşındaki bir çocuk, İngiltere sahilinde 20 milyon yaşında olabilecek dev bir tarih öncesi megalodon’a ait diş buldu.

Sammy adlı çocuk, dev dişi Suffolk sahilinde buldu.

Sammy Shelton adındaki çocuk, resmi tatil sırasında Suffolk’taki Bawdsey sahilinde 10 cm uzunluğunda bir diş buldu. Uzman Prof Ben Garrod tarafından, bunun şimdiye kadar var olan en büyük köpekbalığı olan bir megalodon’a ait olduğu doğrulandı.

Babası Peter Shelton, Sammy’nin “ona çok bağlandığı” için yatağında dişle yattığını söylüyor.

(İlgili: Dev Megalodon Yavruları, Rahim İçi Yamyamlık Yapıyordu)

Norfolk’taki Gorleston-on-Sea yakınlarındaki Bradwell’den gelen çift, dev köpekbalığının dişine rastladıklarında fosil arıyorlardı.

Shelton, “Sammy, sahilde köpekbalığı dişi parçaları gördüğümüz için çok heyecanlıydı, ancak bunun kadar büyük ve ağır bir şey bulamamıştık.” diyor.

Bulunan milyonlarca yıllık diş, çok iyi durumdaydı.

Buluntunun fotoğrafları, Norwich’teki East Anglia Üniversitesi’nde bir yayıncı ve evrimsel biyolog olan Prof Garrod’a gönderildi.

Prof Garrod, “Bu diş, şimdiye kadarki en büyük köpekbalığı olan bir megalodon’a aitti – ve dişleri İngiltere kıyı şeridinde sık sık bulunmuyor.” diyor.

“Belki yılda sadece bir avuç kadar bulunuyor, ama bu özellikle iyi bir örnek, gerçekten iyi durumda, oysa genellikle bulunduklarında oldukça yıpranmış durumda oluyorlar.”

Bilim insanlarının tahminlerine göre megalodonlar 18 metreye kadar uzayabiliyor ve ağırlığı 60 tona kadar çıkabiliyordu.

Megalodon dişi yaklaşık 10 cm boyunda.

Prof Garrod, “O zamanlar sularda yüzen diğer her şey onlar için küçük kalıyordu. Bunlar uzman balina yiyicilerdi, pusu avcılarıydı.” diyor.

Megalodon adı “büyük diş” anlamına geliyor ve devler yaklaşık 22 milyon yıl öncesinden, yaklaşık üç milyon yıl öncesinde soyları tükenene kadar aktifti.

Prof Garrod, Sammy’nin keşfinin küçük çocuk için “gerçekten büyük bir şey” olduğunu söylüyor. “Megalodon dişi arayan pek çok insan aslında bir tane bile bulamıyor. Ben de çocukluğumdan beri araştırıyorum ve çevredeki tüm plajları biliyorum – ama hala megalodon dişi bulamadım.”

Megalodon’un bir insan ve beyaz köpekbalığı ile boy karşılaştırması.

Megalodonlar, Antarktika’yı çevreleyen okyanusların bölümleri dışındaki dünyadaki tüm denizlere hükmediyordu. Kıkırdaklı balık (iskeleti kemikten ziyade kıkırdaktan yapılmış) bir etoburdu ve bilinen hiçbir avcısı yoktu. İstediği her şeyi yiyebilirdi ama en sevdiği yiyecek balinalardı, ancak menüde foklar da vardı. Bu köpekbalığının avının çoğu açık denizdeydi (gençler kıyıya daha yakın yaşıyordu) ve avına hava almaya çıktığında yüzeye yakın bir yerde saldırıyordu. Megalodon kısa aralıklarla yüksek hızda yüzebiliyordu, bu yüzden avına alttan saldırma eğilimindeydi. Yaklaşık 20 milyon yıl öncesinden, 65 milyon yıl önce dinozorların neslinin tükenmesinden çok sonraya kadar yaşamışlardı.


BBC News. 9 Mayıs 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login