Mexico City’in Merkezinde Azteklerin Törensel Top Oyunu Alanı Keşfedildi

Mexico City’nin merkezinde keşfedilen bir Aztek tapınağı ve törensel top oyun alanı, İspanyol işgalcilerin 500 yıl önce devraldığı metropolün kutsal alanına ışık tutuyor. Aztekler döneminde törensel amaçla oynanan bir çeşit top oyunu bu alanlarda düzenlenmekteydi.

Mexico Ciry’nin kalbinde yapılan arkeolojik çalışmalarda yılan şeklinde inşa edilmiş bir dairesel tapınak ve top sahası keşfedildi. F: Reuters/Henry Romero

Araştırmacılar dünyadaki en kalabalık yerleşim alanlarından biri olan Mexico City’de, oldukça önemli Aztek yapılarına ulaştı. Çalışmalar Zocalo meydanındaki sömürge döneminden kalma bir Katolik Katedralinin arkasında yürütülüyor.

Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda Aztek rüzgar tanrısı Ehecatl’a adanmış devasa dairesel bir tapınak ve törensel bir top alanı ortaya çıkarıldı. İspanyol tarihçilerin verdiği bilgilerde de söz edilen bu yapılar sayesinde, İspanyolların Azteklerin kalbi Tenochititlan’a yaptıkları ziyaret de doğrulanıyor.

Arkeolog Raul Barrera, Mexico City’deki Zocalo plazasının hemen yanında yer alan Azteklere ait bir ritüel top oyun alanını medyaya gösteriyor. F: Reuters / Henry Romero.

Araştırmacılar, bu buluntuların İspanyol tarihçilerin belirttiği her bir yapının doğrudan lokasyonunu anlamalarını sağlayacağını düşünüyorlar. İspanyol tarihçileri pek çok Aztek yapısını kaydetmiş ve haritalandırmıştı.

Ayrıca araştırmacılar top alanının dışında, 32 adet erkeğe ait boyun omurgasına rastladı. Bilindiği kadarıyla törensel bir oyun olan bu top oyunu, insan kurbanı ritüelinin bir parçasıydı. Ancak bu oyunun kuralları ve detayları tam olarak anlaşılamadı.

Rüzgar tanrısı Ehecatl tapınağının kalıntıları. F: Reuters / Henry Romero

Arkeolog Raul Barrera “Omurlar ve boyunlar kendilerini adayanlara ya da kurbanlara ait olmalı.” diyor.

Tapınağın, Hernan Cortes ve onun beraberindeki İspanyol işgalciler şehre gelmeden önce Aztek İmparatoru Ahuizoti (1486-1502) döneminde yapıldığı biliniyor. Araştırmacılar bu tapınak üzerinde belli noktalarda o dönemden kalan orijinal beyaz sıvalara da ulaştı.

1521’de gerçekleşen işgal öncesinde tapınağın yuvarlak şekli nedeniyle etrafındaki kare planlı kutsal mekanlar arasında gölgede kalmış olduğu belirtiliyor.

Büyük bir tanrı olan rüzgar tanrısı Ehecatl’ın ana tapınağının kalıntıları, Mexico City’nin kalbindeki Zocalo plazasının hemen yanında bulunuyordu. F: Reuters / Henry Romero

Aztek dönemi uzmanı olan Eduardo Matos, tapınağın bir yılan şekli ile inşa edilmiş olduğunu ve rahiplerin yılanın burnunu temsil eden kapılardan tapınağa girdiklerini söylüyor.

Yapılan arkeolojik çalışmalar sonlandırıldığında kazı alanında bir müze inşa edilmesi planlanıyor.

Matos, “Mexico City, kendi sömürgeleriyle birlikte birçok sömürge dönemi yapıları da dahil olmak üzere, Aztek başkentinin yıkılmış kalıntılarının üzerine inşa edildi ve muhtemelen daha yapılacak çok fazla keşif var. Yaklaşık 40 yıldır bu bölgede çalışıyoruz ve her zaman bir çeşit inşaat yapılıyor … ve biz de bu işten yararlanıp işin içine giriyoruz.” diyor.

800 Yıllık İskelet Aztek Sarhoşluk Tanrısının Varlığını Kanıtlıyor

Azteklerin Korkunç Kafatası Masklarının Sırrı Çözüldü

Azteklerin Kazıklara Geçirilmiş Kafatası Mezarlığı Bulundu


Reuters. 8 Haziran 2017.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply