Aztek Tapınağında Ahşap Objeler Ortaya Çıktı

Arkeologlar, Mexico City’deki Aztek şehri Tenochtitlan’da yer alan Templo Mayor’da binlerce ahşap obje ortaya çıkardı.

Temple Mayor’da yaklaşık 2.550 tane ahşap obje bulundu. C: INAH

Templo Mayor, İspanyol öncesi Aztek İmparatorluğu’nun başkentinde iki tapınak, beş platform ve yan binalardan oluşan bir kompleksin merkeziydi. Tapınağa Nahuatl dilinde huey teocalli adı verildi ve aynı anda iki tanrıya adandı: savaş tanrısı Huitzilopochtli ve yağmur ve tarım tanrısı Tlaloc.

Tapınağın inşaatı 1325’ten bir süre sonra başladı, ancak 1521’de İspanyol işgalciler tarafından yıkıldı. Bugünkü arkeolojik alan, Zocalo’nun veya Mexico City’nin ana meydanının kuzeydoğusunda, modern Seminario ve Justo Sierra sokaklarının köşesinde yer alıyor.

(İlgili: Aztek Tapınağında Denizyıldızlarından Oluşan Adak Keşfedildi)

Şimdi ise Instituto Nacional de Antropología Historia’dan (INAH) arkeologlar, tapınağın dibinde kazılar yaptılar ve 2500’den fazla ahşap nesne içeren, ritüelistik izler taşıyan tabakalar keşfettiler.

C: INAH

Buluntular; maskeler, başlıklar, asalar, göğüs zırhları, mızraklar, figürinler, fırlatıcılar, küpeler, kavanozlar ve rahiplerin bölgeyi Aztek tanrılarına adamak için bıraktıkları çok sayıda ahşap sunudan oluşuyor. Söz konusu objeler, topraktaki anaerobik koşullar ve onları 500 yıldan fazla bir süredir koruyan yüksek nem seviyesi sayesinde günümüze kadar ulaşabildi.

Araştırmacılar, ahşabın mikroorganizmalar ve bağıl nemdeki dalgalanmalar tarafından parçalanmasını önleyen sentetik şekerler (laktitol ve daha sonra trehaloz) kullanılarak buluntuların stabilize edildiği modern koruma yöntemlerini uyguladılar.

Buluntular daha sonra suyla durulandı ve 50°C sıcaklıktaki bir ısı odasının içine yerleştirildi. Bu işlemler, ahşabı yavaşça kurutuyor ve hücre duvarlarının mikroskobik düzeyde kalınlaşmasına neden olan şekerlerin kontrollü kristalleşmesini sağlıyor.

Bir arkeolog, tapınakta bulunan ahşap objeleri inceliyor. C: INAH

Ahşap nesnelerin çoğu farklı çam türlerinden yapılmıştı. Bunlar arasında beyaz sedir, selvi, tepozan ve ahuehuete çam türleri yer alıyor. Nesnelerin çoğunun yüzeyinde hala mavi, kırmızı, siyah ve beyaz pigment gibi birçok rengin izleri görülebiliyor.

Ritüelistik izler taşıyan tabakalarda yapılan kazılarda, çiçekler, kuşlar, memeliler ve deniz hayvanları gibi kalıntılar, deniz hıyarları, bakır ve altın objeler, çakmaktaşı ve seramik parçaları da ortaya çıkarıldı.


INAH. 17 Haziran 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login