Maximus Adlı T. Rex Kafatası Açık Artırmaya Çıkıyor

Bir zamanlar bir Tyrannosaurus rex’e ait olan devasa bir fosilleşmiş kafatası, önümüzdeki ay müzayede evinde satışa çıkıyor.

Paleontologlar kafatasını Güney Dakota’daki Hell Creek Formasyonu’nda keşfettiler. C: Sotheby’s

Numuneyi 9 Aralık’ta New York’ta canlı bir satış sırasında sunacak olan Sotheby’s’den uzmanlar, 76 milyon yıllık kafatasının, müzelerde tutulan az sayıda kafatasıyla rekabet ederek, paleontologların şimdiye kadar ortaya çıkardığı en eksiksiz kafataslarından biri olduğunu söylüyor. Kafatasının 15 ila 20 milyon dolara satılması bekleniyor.

Fosil avcıları, Güney Dakota, Harding County’de bulunan Hell Creek Formasyonu’ndaki özel arazide Maximus lakaplı kafatasını keşfettiler. Bu sitede, 1997’de müzayedede satılan ilk dinozor olduğu zaman 8,3 milyon dolar kazandıran Sue ve 2020’de 31,8 milyon dolara satılan Stan da dahil olmak üzere diğer birçok tanınmış T. rex fosili ortaya çıkarıldı.

(İlgili: Stan Adlı Trex’in Satılmasına Bilim İnsanları Öfkeli)

Paleontologlar ayrıca bölgede Triceratop, Edmontosaur, Ankylosaur, Pachycephalosaur ve Kretase döneminde yaşamış diğer çeşitli canlıların fosilleşmiş kalıntılarını ortaya çıkardılar.

Sotheby’s, Maximus’u kimin keşfettiğini veya şu anki sahibinin kim olduğunu açıklamadı. Ancak müzayede evi yetkilileri, yaptıkları açıklamada, kafatasının hayatta kalmasının “büyük bir şans” olduğunu, çünkü dinozorun geri kalan kemiklerinin hava koşulları ve erozyon tarafından yok edildiğini söyledi.

Kafatası 90 kg ağırlığında ve demir bir kaide üzerine oturtulmuş. C: Sotheby’s

Sotheby’s doğa tarihi danışmanı Henry Galiano, “T. rex kalıntılarının en yoğun olduğu alanlardan birinde gün ışığına çıkarılan kafatası, orijinal şeklinin ve yüzey özelliklerinin çoğunu korudu ve en küçük ve en hassas kemikleri bile bozulmadan son derece yüksek bir bilimsel bütünlükle korundu.” diyor.

“Bu kafatasını dikkatli bir şekilde toplayan ve koruyan deneyimli saha paleontologlarının çalışmaları olmasaydı, kafatası aşınmış ve sonsuza dek kaybolmuş olabilirdi.”

Kazanan teklif sahibi, demir bir kaide üzerine monte edilmiş 90 kg ağırlığında ve 2 metre büyüklüğünde kafatasını eve götürecek.

Tüm kemikler tek bir T. rex’e ait – sahibi herhangi bir kompozit parça eklememiş – ki bu da son derece nadir bir durum. Diş taşıyan çene elemanlarının hepsi, ayrıca dış kemiklerin çoğu ve birçok üst ve alt diş var.

Sotheby’s, Maximus’un paleontologların şimdiye kadar ortaya çıkardığı en eksiksiz T. rex kafataslarından biri olduğunu söylüyor. C: Sotheby’s

Kafatasında ayrıca iki büyük delik var, bu da Maximus’un başka bir dinozorla, muhtemelen yine bir T. rex’le boğuştuğunu gösteriyor. Sotheby’s uzmanları, yaratığın ölümüne neyin yol açtığından emin değiller.

Sotheby’in bilim ve popüler kültür başkanı Cassandra Hatton, bunun tam bir iskelet değil sadece bir kafatası olmasının, örneği daha da çekici hale getirebileceğini söylüyor. “Düşündüğünüzde, tam bir dinozoru evine sığdırabilecek insandan daha fazla insan bir kafatasını evine sığdırabilir.”

Dinozor fosillerini kişilere açık artırmayla satma uygulaması, paleontologlar ve diğer uzmanlar arasında tartışmalı. Bazıları müzayedelerin özel koleksiyoncuların devlet müzelerine ait örnekleri ele geçirmesine ve saklamasına izin verdiğini iddia ederken, diğerleri yüksek fiyat etiketlerinin yasadışı kazı yapmaya teşvik edeceğinden endişe ediyor.

Elbette müzeler de teklif vermekte serbest. Artık Abu Dabi’deki yeni bir doğa tarihi müzesine ait olan Trex kafatası Stan’in başına gelen de tam olarak buydu.

Sotheby’s gibi müzayede evlerindeki yetkililer satışları savunuyor ve özel alıcıların genellikle sonunda fosilleri araştırmacıların kullanımına sunduğunu söylüyor.

Hatton, “Özel koleksiyoncular, nesnelerin müze koleksiyonlarına dağıtılmasında kritik bir rol oynarlar, genellikle kalıcı veya uzun vadeli inceleme ve araştırma için öğeleri bağışlar veya ödünç verirler. Koleksiyonerlerin çoğu, fosillerin incelenmesi ve korunması konusunda yürekten tutkuludur ve bu inanılmaz öğeleri başkalarıyla paylaşma zevki, koleksiyoncular topluluğu arasında yaygın.” diyor.


Smithsonian Magazine.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login