Bilinen Tek Yavru T. rex eBay’de Satışa Çıktı

Muhtemelen bir eşi daha olmayan yavru Tyrannosaurus rex fosili, eBay’de 2.95 milyon dolarlık “şimdi satın al” fiyatıyla satışa sunuldu.

Tyrannosaurus rex fosili.

İlanda şöyle yazıyor: ” Muhtemelen dünyadaki tek bebek T-Rex! 4,5 metre uzunluğunda bir gövdeye ve tırtıklı dişler ile 53 cm’lik bir kafatasına sahip! Bu T. Rex çok tehlikeli bir et yiyiciydi. Gerçekten de bir bebek T. rex görmek nadir bir fırsat…”

68 milyon yaşında olduğu tahmin edilen iskelet ilk olarak 2013 yılında Montana’daki özel arazide keşfedildi. Sonrasında ise onu keşfeden adamın mülkiyeti haline geldi: profesyonel bir fosil avcısı Alan Detrich.

(Osmanlı Dönemi Erotik El Yazması Kitap Açık Artırmada)

Detrich, 2017 yılında fosili müzayedeye çıkarmak için sürpriz bir karar verdiğinde, fosil hala sergilendiği Kansas Üniversitesi Doğal Tarih Müzesi’nde duruyordu.

İskeletin analizi, Kuzey Amerika’da bulunan küçük Tyrannosaurların bebek olup olmadıklarına ya da Nanotyrannus’un ayrı bir sınıflandırmasına sahip olmaları gerektiği konusunda paleontolojide önemli bir tartışma yapılmasına yardımcı olabilir. Ancak bu tür bir araştırma artık özel bir koleksiyona girmesi muhtemel fosille mümkün olmayabilir.

Omurgalı Paleontolojisi Derneği (SVP), fosili bilimsel çalışmaların dışında tutan Detrich’i ve fosil fiyatının şişirilmesine yardımcı olarak profesyonel alıcılar için bir vitrin görevi üstlenen üniversiteyi eleştiriyor.

Geçen hafta yayınlanan açık bir mektupta SVP’nin üyeleri, fosilin çalışılmadan önce sergilendiğine üzüldüğünü söyledi.

(Türkiye’den Kaçırılan 5000 Yıllık Heykel ABD’de 14 Milyon Dolara Satıldı)

“Fosile yüzlerce veya binlerce ziyaretçinin dikkatine çeken bu hareket, potansiyel olarak ticari değerini artırdı. Müzeler giderek artan pahalı özel olarak toplanmış örneklerin satın alınmasına yönelik bütçeye nadiren sahip oluyor.”

Daha sonra Kansas Üniversitesi, Detrich’in iskeleti açık artırmaya koyma planlarından habersiz olduklarını söyledi. Müzenin direktörü Leonard Krishtalka, artık serginin kaldırıldığını ve fosilin Detrich’e geri döndüğünü, müzeyle ilişkisinin de koparılmasını istediklerini söyledi.

Teklif yapma seçeneği olmasına rağmen, Şimdiye kadar hiç kimse talep edilen fiyatı ödemeye ilgi duymadı. Ancak fosili “izlemeye” alan 100 kişi var.

Hızlı bir şekilde incelemek ve daha sonra geri gönderebileceklerini düşünen müzeler de hayal kırıklığına uğrayacak. Zira Detrich, iade politikası olmadığını belirtiyor.


The Guardian. 16 Nisan 2019.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login