Dünya Üzerinde Şimdiye Kadar Yaklaşık 2,5 Milyar T. rex Yaşadı

Türün varlığı boyunca muhtemelen toplam 2,5 milyar Tyrannosaurus rex’in yaşadığı hesaplandı, ancak çok azı günümüze fosil olarak kaldı.

Tahminler, herhangi bir zaman diliminde 20.000 yetişkin T. rex’in var olduğunu gösteriyor.

Berkeley’deki California Üniversitesi’nden Charles Marshall ve meslektaşları, bir zamanlar kaç tane T. rex’in yaşadığını tahmin etmek için vücut kütlesi ve nüfus yoğunluğunu kullandılar.

Daha büyük hayvanlar daha geniş bir bireysel aralığa sahip olma eğilimindedir, çünkü vücut kütlelerini desteklemek için küçük hayvanlara göre daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyarlar, bu da vücut kütlesinin nüfus yoğunluğu ile ters orantılı olduğu anlamına gelir.

T. rex fosillerinin önceki analizi, bir yetişkinin ortalama vücut kütlesinin yaklaşık 5200 kilogram olduğunu gösteriyor. Ekip ayrıca iklim modellerini kullandı ve T. rex’in konumlarını, türlerin toplam coğrafi aralığının Kuzey Amerika’da yaklaşık 2,3 milyon kilometrekare olduğunu tahmin etmek için kullandı.

(T. rex’in Isırığı, Bir Arabayı Ezebilirdi)

Ekip, bu rakamları ve canlı türlerinden elde edilen verileri kullanarak, Kuzey Amerika’da her 100 kilometrekare için yaklaşık bir T. rex olduğunu tahmin etti. Marshall, “Bu, herhangi bir zamanda yaklaşık 20.000 yetişkin T. rex olduğu anlamına gelir.” diyor.

Önceki araştırmalar T. rex’in 20’li yaşların sonlarına kadar yaşadığını gösteriyor ve bu rakamı kullanarak ekip, 127.000 nesli kapsayan 2,5 milyar T. rex’in, türün ömrü olan 69 ila 66 milyon yıl önce gezegenimizi süslediğini tahmin ediyor.

Uzun süre önce soyu tükenmiş hayvanlar için popülasyon büyüklüğü tahminleri çok nadir yapılır çünkü günümüze ulaşan çok az sayıda fosil var. Yetişkin T. rex için bu tahmin çok düşük bir fosil oranına işaret ediyor – bu, 80 milyon T. rex’in yalnızca birinin fosilleşmiş kalıntılar olarak günümüze ulaştığı anlamına geliyor.

Marshall, “Bu soru yıllardır kafamda. Elimle her fosil tuttuğumda bu soruyu sorardım.” diyor.

Marshall ve meslektaşları, verilerde bazı belirsizlikler olduğu için tahminlerinin değişebileceğini kabul ediyorlar – var oldukları süre boyunca 140 milyon ila 42 milyar birey yaşamış olabilir. Çok farklı popülasyon yoğunluklarına sahip benzer vücut kütlelerine sahip hayvanlar var. Marshall, “Örneğin, benekli sırtlanlar jaguarlarla aynı vücut kütlesine sahiptir, ancak yaklaşık 50 kat daha yoğun nüfusa sahip.” diyor.

Ekip, tüm dinozor ekosistemini modellemek için Kretase döneminde yaşamış olan tüm dinozorlara aynı yöntemi uygulamak istiyor.

Oklahoma Eyalet Üniversitesi’nden Holly Woodward Ballard, “Bu yöntem, fosilleşme eksikliğinden dolayı kaç dinozor türünün gerçekte bilinmediğini tahmin etmek için gerekli.” diyor.


New Scientist. 15 Nisan 2021.

Makale: Charles R. Marshall. 2021. Absolute abundance and preservation rate of Tyrannosaurus rex. Science. Vol. 372, Issue 6539, pp. 284-287.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login