Gorgosaurus Türü Dinozor, Açık Artırmada Satıldı

Nadir bulunan bir Gorgosaurus türü dinozor iskeleti, ABD’deki bir açık artırma ile adı açıklanmayan bir alıcıya 6 milyon dolara satıldı.

New York’taki Sotheby’s’de 3.04 metre boyunda Gorgosaurus iskeleti.

T-rex’in kuzeni olan Gorgosaurus türüne ait bu iskelet fosili 2018 yılında bulunmuştu. Numune 3 metre boyunda ve 6,6 metre uzunluğunda ve 5 milyon ila 8 milyon dolar arasında alıcı bulması bekleniyordu.

New York’ta Sotheby’s tarafından düzenlenen bu müzayede, şirketin satışına aracılık ettiği ikinci dinozor iskeleti oldu.

İlk olarak Chicago’daki Field Müzesi’nde bulunan Sue adındaki T-rex fosili 8,36 milyon dolara satılmıştı.

Bugüne kadar 20 civarında Gorgosaurus fosili bulunduğu tahmin ediliyor.

Satılan fosil, özel ellerde bulunan tek Gorgosaurus. Sotheby’s yaptığı açıklamada şöyle dendi: “Sonuç, Gorgosaurus’u şimdiye kadar müzayedede satılan en değerli dinozorlar arasına yerleştiriyor ve bir Gorgosaurus iskeleti için yeni bir ölçüt oluşturuyor.”

(İlgili: Jurassic Park’ta Velociraptor’a İlham Veren Dinozor Satıldı)

Yaklaşık 77 milyon yıl önce yaşayan bu büyük dinozor, kuzeni T-rex’ten biraz daha küçük fakat daha hızlıydı ve daha güçlü bir çeneye sahipti. Tipik bir yetişkin yaklaşık iki ton ağırlığındaydı ve daha ünlü akrabası Tyrannosaurus rex’ten biraz daha küçüktü.

Paleontologlar, 35.000’e kıyasla yaklaşık 42.000 Newton’luk daha güçlü bir ısırık ile T-Rex’ten daha şiddetli ve daha hızlı olduğunu söylüyorlar.

Gorgosaurus’un da iki parmaklı bir eli bulunuyordu.

ABD’nin Montana eyaletinde özel bir arazide keşfedilen bu fosil, 3 metre boyunda, 6,6 metre uzunluğunda ve 79 parçadan oluşuyor.

Sotheby’s alıcıyı açıklamadı. Diğer ülkelerden farklı olarak, Amerika Birleşik Devletleri fosillerin satışını veya ihracatını kısıtlamıyor. Yani iskelet denizaşırı ülkelere gidebilir.


BBC News. AFP. 28 Temmuz 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login