Kuzey Dakota’da Üç Çocuk, Tesadüfen T. rex Fosili Buldu

İki küçük kardeş ve kuzenleri, Kuzey Dakota’nın fosil açısından zengin arazisinde dolaşırken topraktan çıkan bir T. rex kemiği buldular.

Liam Fisher, Kaiden Madsen ve Jessin Fisher, Kuzey Dakota’daki fosil bulgularının genç bir T. rex olduğunun belirlendiği gün kutlama fotoğrafı çektiriyorlar. C: David Clark/Giant Screen Films, AP

İki küçük kardeş ve kuzenleri, Kuzey Dakota’nın fosil açısından zengin çorak arazilerinde dolaşırken onları çok şaşırtan bir keşif yaptılar: Topraktan dışarı çıkmış bir T. rex kemiği.

Denver Doğa ve Bilim Müzesi çalışanları, Discovering Teen Rex adlı özel bir sergide fosilin kayadan çıkarılmasına hazırlanırken bu üçlü, Zoom uygulaması üzerinden düzenlenen bir basın toplantısında keşiflerini kamuoyuna duyurdu. Serginin 21 Haziran’da gerçekleşen açılışı, Temmuz 2022’deki buluntuyla ilgili “T.REX” filminin ilk gösterimiyle aynı zamana denk geldi.

Her şey o zamanlar 9 yaşında olan Kaiden Madsen’ın, o zamanlar 7 ve 10 yaşında olan kuzenleri Liam ve Jessin Fisher’a; Kuzey Dakota, Marmarth civarındaki Arazi Yönetimi Bürosu’na ait bir arazide yürüyüşe katılmasıyla başladı. Yürüyüş, kardeşlerin babası Sam Fisher’ın hobilerinden biri.

(İlgili: T. rex’ten Bile Küçük Kolları Olan Dev Bir Dinozor Bulundu)

Sam Fisher, “Orada ne bulacağınızı asla bilemezsiniz. Her türlü harika kayayı, bitkiyi ve yaban hayatını görebilirsiniz.” diyor.

Kuzey Dakota’nın 67 milyon yıllık antik görünümünde genç bir Tyrannosaurus rex rekonstrüksiyonu. C: Andrey Atuchin ve Denver Doğa ve Bilim Müzesi

Liam Fisher, onlara eşlik eden babasının ve kendisinin genç etoburun kemiğini ilk kez gördüklerini hatırlıyor. Yaklaşık 67 milyon yıl önceki ölümünden sonra bu etobur; Montana, Wyoming ve Dakotalar’ı kapsayan popüler bir paleontolojik kazı alanı olan Hell Creek Formasyonu’na gömüldü.

Formasyon, şimdiye kadarki en iyi korunmuş T. rex fosillerinden bazılarını ortaya çıkardı. Bunlar arasında, Chicago’da bulunan Field Müzesi’nde popüler bir ilgi merkezi konumunda olan Sue ile Houston Doğa Bilimleri Müzesi’nde bir yıldız niteliğinde olan Wyrex yer alıyor.

Ancak o zamanlar hiçbiri bunu bilmiyordu. Liam, kayadan dışarı çıkan kemiğin “chunk-osaurus” olarak tanımladığı bir şey olduğunu düşündüğünü söyledi. Bu, tanımlanamayacak kadar küçük fosil parçaları için uydurulmuş bir isimdi.

Yine de Sam Fisher bir fotoğraf çekti ve bunu Denver Doğa ve Bilim Müzesi’nde omurgalı paleontolojisi bölümü yardımcı müdürü olan aile dostu Tyler Lyson’la paylaştı.

Bu fotoğrafta Jessin Fisher, Kuzey Dakota’da yer alan Marmath’taki evinin yakınındaki kamu arazilerinde fosil arıyor. C: Sam Fisher/Giant Screen Films, AP

Lyson başlangıçta bunun nispeten yaygın bir ördek gagalı dinozor olduğundan şüphelendi. Ancak geçen yaz başlayan bir kazıyı organize etti ve ekibe bu üç çocuğu ve şu anda 14 yaşında olan kız kardeş Emalynn Fisher’ı ekledi.

Daha özel bir şey bulduklarını anlamaları uzun sürmedi. Lyson, Jessin ile birlikte bir boyun kemiği bulabileceklerini düşündükleri yeri kazmaya başladıklarını hatırlıyor.

Lyson, “Boyun omurları bulmak yerine, birkaç diş ile birlikte bulunan bir alt çene gördük.” diyor. “Ve bu dev tiranozor dişlerini görmekten daha tanımlayıcı başka bir şey olamaz.”

Keşfi görüntülemek için Giant Screen Films’ten bir belgesel ekibi orada bulundu.

Omurgalı paleontolog Tyler Lyson (solda), genç fosil bulucuları Liam Fisher, Jessin Fisher ve Kaiden Madsen ile birlikte, Kuzey Dakota’nın Çorak Toprakları’nda keşfedilen yavru bir T. rex’in fosillerini ortaya çıkardıkları gün poz veriyor. C: David Clark/Giant Screen Films, AP

Belgeselin çekim ekibinde yer alan Dave Clark, “Nefes kesiciydi. Tüyleriniz diken diken oldu.” diyor.

Liam, arkadaşlarının şüpheci olduğunu söylüyor. “Bana hiç inanmadılar.” diyor.

Liam, Jessin ve Kaiden (kardeşler, onu bir diğer kardeşleri olarak görüyor) fosilin adını birlikte karar vererek “The Brothers” koydular.

Uzmanlar, kaval kemiğinin boyutuna dayanarak dinozorun öldüğünde 13 ila 15 yaşlarında olduğunu ve muhtemelen 1.587,57 kilogram olduğunu tahmin ediyor. Bu da tam yetişkin bir hayvanın boyutunun yaklaşık üçte ikisine denk geliyor.

Denver Doğa ve Bilim Müzesi’nin baş küratörü Natalie Toth (solda), “T.REX” belgeselinin ekibi tarafından Kuzey Dakota’daki “The Brothers” adlı fosil kazı alanında çekimi gerçekleştirilen bir anda, Kretase döneminden kalma fosilleşmiş bitkileri inceliyor. C: Andy Wood/Giant Screen Films, AP

Son olarak, bir Black Hawk helikopteri alçıyla kaplı kütleyi Denver Müzesi’ne götürmek üzere bekleyen bir kamyona hava yoluyla taşıdı.

Lyson, 100’den fazla T. rex bireyi fosilinin ortaya çıkarıldığını ancak çoğunun parçalanmış durumda olduğunu söyledi. Söz konusu fosilin ne kadar eksiksiz olduğu henüz belli değil. Lyson, şimdiye kadar bir bacak, kalça, pelvis, birkaç kuyruk sokumu kemiği ve kafatasına ait iri bir parçasını bulduklarını ifade etti.

Müzenin tahminine göre, yaklaşık bir yıl sürecek bir çalışma ile halk, ekiplerin kayayı kırma işlemini izleme fırsatı bulacak.

Lyson, “Bu fosilin hazırlanışını kamuoyuyla paylaşmak istedik çünkü bu fevkalade bir duygu.” diyor.

“T.REX” belgeselinden bir sahnede, omurgalı paleontoloğu Tyler Lyson, Natalie Toth ile keşif ekibi, Kuzey Dakota’daki Hell Creek Formasyonu’nda genç bir T. Rex’i ortaya çıkarma çalışmalarına başlıyor. C: Andy Wood/Giant Screen Films, AP

Jurassic Park filmlerinin hayranı ve gelecekte bir paleontolog olmak isteyen Jessin, fosil arama çalışmalarını sürdürdü ve bir kaplumbağa kabuğuna ulaştı.

Diğer çocuklara ise şu tavsiyede bulunuyor: “Elektronik cihazlarınızı bir kenara bırakın ve doğa yürüyüşüne çıkın.”


The Associated Press. 4 Haziran 2024.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi.

You must be logged in to post a comment Login