Knidos Antik Kenti’nden Götürülen Eserler İçin Çalışma Başlatıldı

Datça Belediyesi, Knidos Antik Kenti’nde bulunmasına ragmen British Museum, Marmaris Müzesi ve Bodrum Müzesi’nde sergilenen eserleri geri getirmek için çalışma başlattı.

Knidos Antik Kenti’nden Götürülen Eserler İçin Çalışma Başlatıldı

Datça’da, Knidos Antik Kenti’nde bulunup, İngiltere’deki British Museum da sergilenen “Knidos Aslanı” ve “Knidos Demeteri” heykelleri ile Marmaris ve Bodrum Müzeleri’ndeki eserlerin geri alınması için çalışma başlatıldı.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, AA’ya yaptığı açıklamada, Knidos’tan götürülen eserleri geri almakta kararlı olduklarını ve bu amaçla Kültür ve Turizm Bakanlığına yeniden başvuracaklarını söyledi.

Knidos’tan çıkarılan eserlerin Marmaris ve Bodrum müzeleriyle ODTÜ ve Selçuk Üniversitesi’nin depolarında yer aldığını belirten Uçar, bu durumun Datça için kabul edilemez bir kayıp olduğunu bildirdi.

Uçar, Kültür ve Turizm Bakanlığına daha önce de başvuruda bulunduklarını ancak “küçük müzelerin kapatılarak birleştirme yoluna gidileceği” gerekçe gösterilerek Bakanlığın bu taleplerini reddettiğini anlattı.

Reşadiye Mahallesi Uçurtma Tepesi’nde bulunan 20 hektarlık alanın müze yeri için belirlediklerini aktaran Uçar, “Datça’mızın kentsel sit olarak planlanan iki yerleşim alanı mevcut. Bunlardan birisi Reşadiye bir diğeri ise Eski Datça Mahallesi. Eski Datça Mahallesi yapılarıyla bugün insanların ziyaretçi akınına uğrayan bir yer. Bunun aynısını Reşadiye’ye de taşımak istiyoruz. Reşadiye’nin her bir alanı kentsel sit gibi planlansa da bir kentsel sit görünümü yok. Buraya da müze yaparak geliştirip kentsel sit dokusuna ve müzeye sahip olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login