Knidos Antik Kenti’nde Emevilere Ait Dört Kitabe Bulundu

Muğla’nın Datça ilçesinde yer alan Knidos Antik Kenti’nde, Emeviler Dönemi’ne ait mermer ve kireçtaşından dört kitabe bulundu.

Knidos Antik Kenti’nde, Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı başkanlığında sürdürülen arkeolojik kazılarda, MS 685-711 yılları arasında hüküm süren Emeviler’e ait olduğu belirlenen dört kitabe ortaya çıkarıldı.

(İlgili: Knidos Antik Kenti’nden Götürülen Eserler İçin Çalışma Başlatıldı)

Jeolog, mimar, restoratör, sanat tarihçisi, biyolog, antropolog ve kazı işçilerinden oluşan 40 kişilik bir ekibin görev yaptığı kazılarda bulunan mermer ve kireçtaşından dört kitabede, Emevilerin İstanbul’a yapacakları sefere katılacak olan boylar ile komutan ve yöneticilerin isimlerinin yazılı olduğu belirlendi.

Knidos Antik Kenti’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 12 aylık kazı projesi çerçevesinde, 2016 yılından bu yana kesintisiz kazı çalışmaları sürdürülüyor.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı, Knidos Antik Kenti’ndeki kazılarda sürprizlerle karşılaşıldığını ve Emevilere ait kitabeler bulduklarını söylüyor.

Doksanaltı, “Ramazan ayının ilk gününde Knidos bize güzel bir armağan sundu. Dört yeni Emevi kitabesi arkeolojik kazılarımızda gün yüzüne çıkarıldı. İslamiyet’in erken dönemine ait, Batı Anadolu’daki en büyük kalıntılarını oluşturan bu kitabeler, Emevilerin İstanbul’a düzenlediği üç seferden ikisine katılan boyları, komutanlar ve yöneticilerle ilgili adlar içeriyor. Antik döneme ait birçok yeni veri sunan Knidos, İslamiyet’in erken dönemlerine ışık tutacak verileriyle, İslam Tarihi yazıcılığı açısından ne kadar önemli olabileceğini gösterdi.” diyor.

15 santimetre ile 1 metre arasında değişen boylarda olan mermer ve kireçtaşı dört kitabenin incelemeleri sürüyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login