Knidos Antik Kenti’nde Su Altından 2100 Yıllık Ocak Çıktı

Muğla’da Knidos Antik Kenti’nde su altında yürütülen arkeolojik araştırmalar sırasında iyi derecede korunmuş pişmiş toprak ocak bulundu.

Knidos Antik Kenti’nde Su Altından 2100 Yıllık Ocak Çıktı

Antik çağda üzerine tencere konularak pişirme işlemi yapılan, ocak ya da mangal olarak adlandırılan bu tür pişmiş toprak eserler, günümüze kadar başta Knidos kazıları olmak üzere çok sayıda kazıda da açığa çıkarılmıştı.

Benzerlerine kıyasla biçimsel farklılıkları bulunan ocağın, büyük ihtimalle gemilerde kullanıma yönelik olarak üretildiği tahmin ediliyor. Ocağın arka kısmında çok sık görülmeyen baca bölümünün bulunduğu, stil özellikleri ile ocağın MÖ. 2. yüzyıl sonu ile MÖ. 1. yüzyıl ortasına tarihlendiği tahmin ediliyor.

Antik çağ tekneleri için üretildiği anlaşılan ocağın tuzdan arındırma, restorasyon ve konservasyon işlemleri sonrasında Marmaris Müzesi Müdürlüğünde sergilenmesi planlanıyor.

ntv

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login