Çin’de 2000 Yıllık Tavuk Yumurtası Bulundu

Çin’in güneybatısındaki Guicou eyaletinde Han Hanedanlığı dönemine ait harabelerin olduğu bölgede 2000 yıllık yumurta bulundu.

Çin’de 2000 Yıllık Tavuk Yumurtası Bulundu

Şinhua ajansının haberinde, MÖ. 202- MS 220. arasında hüküm süren Han Hanedanlığı dönemine ait tarihi harabelerin bulunduğu bölgede yürütülen kazı çalışmalarında tarihi mezar içinde 2000 yıllık olduğu belirlenen bir yumurta bulundu.

Yetkililer, bulunan yumurtanın üzerindeki çamur ve toprağın silinmesinin ardından boyutu ve şekli itibariyle tavuk yumurtasına benzediğini açıklarken, ilk kez Guicou eyaletindeki tarihi kalıntılar arasında yumurta bulunduğu kaydedildi.

Han Hanedanlığı’ndan önceki Şang ve Cou Hanedanlığı dönemlerinde halkın değerli bronz eşyalarla gömülmeyi tercih ettiğini ifade eden yetkililer, Han dönemine gelindiğinde ise günlük hayatta kullanılan eşyalarla gömülmeye başlandığını belirtti.

Öte yandan, yumurtanın türü ve bu zamana kadar nasıl şeklinin bozulmadan korunabildiğine ilişkin incelemeler için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğu açıklandı.

aa

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login