Çin’de 43 Tane Dinozor Yumurtası Bulundu

Güney Çin’de Guangdong şehrinde inşaat sırasında 43 adet dinozor yumurtası fosili bulundu. Paleontologların iki saatlik uğraşlarından sonra yerlerinden çıkarılan yumurta fosillerinin oldukça sağlam oldukları gözlendi.

Şehrin Dinozor Müzesi Küratörü Du Yanli, yumurtaların oldukça büyük olduğu, hatta bir tanesinin çapının 13 santimetre olduğunu söyledi.

Yumurtaların tümü koruma ve gelecekteki araştırmalar için müzeye gönderildi. Paleontologlar, bu yumurtaların hangi tür dinozora ait olduğunun henüz bilinmediğini belirtti.

Şehirde, 1996 yılında inşaat sahasında oynayan çocuklar tarafından bulunan ilk dinozor yumurtalarından itibaren neredeyse 17.000 adet dinozor yumurtası fosili bulundu.

Müze ise 2005 yılında 10.008 dinozor yumurtası fosilini barındırdığı için, en büyük yumurtası koleksiyonu olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

xinhua

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login