Çin’de Taoizm Ustasına Adanan Tapınakta Kazılara Başlandı 

Çinli arkeologlar Çin tarihinin önemli Taosist ustalarından birine adanmış Shangqing sarayındaki bir tapınakta kazılara başladıklarını duyurdu.

Taozim’in kurucularından biri olarak kabul edilen Taoizm’de Göksel usta Zhang olarak adlandırılan Zhang Daoling (34-156) adına yapılan tapınağın Taoizm merkezi olan Longhou dağı eteklerinde Han Hanedanlığı döneminde (MÖ. 220 – MS.202) inşa edildiği ve sonraki yıllarda genişletilerek daha büyük bir kompleks haline getirildiği düşünülmekte.

Jiangxi bölgesi Arkeoloji Enstitüsü başkanı Xu Changqing tapınağın Tao öğretisi için en önemli tarihi mekanlardan biri olduğunu belirtiyor.

Tapınağın 1930 yılındaki bir yangınla tahrip olduğu bilinmekte.

Aslında kazılara geçtiğimiz senenin Haziran ayından beri devam edilmekte.Tapınak dahil 10.000 metrekare’yi kaplayan alanda şu ana kadar antik resimlerde de betimlendiği üzere seramik ve porselen pek çok yapı elemanına ulaşılmış. Bunun dışında saraydaki kazıların Çin’in hanedanlık dönemlerinde hanedanlıkların nasıl evrildiğine dair pek çok ipucu sunması bekleniyor.

Şu ana kadar tüm saray kompleksinin ufak bir kısmı kazılmış durumda. Araştırmacılar ise saray kalıntılarındaN yola çıkarak buranın güney Çin’in en büyük saray yapısı olduğunu belirtmekte.

Araştırmacıların saraydaki araştırmalardan bir diğer beklentisi ise Antik Çin kraliyet mimarisine dair bilimsel doneler elde edebilmek ve karanlıkta kalan kısımları aydınlatabilmek.

Xinhua

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login