1.700 Yıllık Tavuk Yumurtasının İçeriği Hâlâ Duruyor!

Roma Britanyası’nda bulunan ve içinde hâlâ sıvı bulunan sağlam tavuk yumurtasının, türünün tek örneği olduğu düşünülüyor.

Yumurta, dokuma bir sepet, çömlek kapları, deri ayakkabılar ve hayvan kemiğinin yanında bulunan dört yumurtadan biri. C: Oxford Arkeolojisi

Yaklaşık 1.700 yıllık yumurta Buckinghamshire’daki Aylesbury’de yapılan bir kazı sırasında bulundu. Araştırmacılar bunun “gerçekten benzersiz bir keşif” olduğunu söylüyor. Ancak içinde hâlâ yumurta sarısı ve beyazının bulunduğunu görünce çok daha “şaşırdılar”.

Üç boyutlu görüntüler üreten mikro Bilgisayarlı Tomografi taraması, hava kesesiyle birlikte yumurtanın içeriğini ortaya çıkardı.

Kazıyı denetleyen Oxford Arkeolojisi’nin kıdemli proje yöneticisi Edward Biddulph, Britanya’da o döneme ait tek sağlam yumurtayı bulmanın şaşırtıcı olduğunu ancak yumurtanın hala orijinal içeriğini korumasının da kesinlikle inanılmaz olduğunu söylüyor.

(İlgili: Arkeologlar 1.000 Yıllık Sağlam Bir Tavuk Yumurtası Keşfetti)

“Yumurtanın içini gördüğümüzde kesinlikle şaşkına döndük, çünkü bu sıvıların dışarı akmış olmasını beklerdik.”

Arkeologların kazı sırasında yumurtayı çıkarırken parçalanmasını engellemeleri gerekiyordu. C: Oxford Arkeolojisi

Yumurta, 2007 ile 2016 yılları arasında Aylesbury’deki Berryfields’deki bir toplu konut projesinin öncesinde gerçekleştirilen kazılar sırasında diğer yumurtalarda bulundu. Bu, sağlam kalan tek yumurtaydı; diğerleri kazı sırasında kırılarak “güçlü bir koku” yayıyordu.

Buradaki arkeolojik kazılardan elde edilen bulgular 2019 yılında kamuoyuna açıklandı ve o sırada Biddulph, keşiflerin kapsamının “öngörülebilirden daha fazla” olduğunu söyledi. Ancak Biddulph yıllar sonra Roma yumurtasının hala yeni bilgiler verdiğini söyledi.

Son çalışma, yumurtayı taranmak üzere Kent Üniversitesi’ne götüren konservatör Dana Goodburn-Brown tarafından yürütüldü. Taramalar, yumurtanın sağlam olmasının yanı sıra – ki bu yeterince inanılmaz – muhtemelen yumurta sarısı, albümin vb.’den kaynaklanan sıvısını da içinde tuttuğunu gösteren şaşırtıcı bir görüntü ortaya çıkardı.

Yumurta aynı zamanda Londra Doğa Tarihi Müzesi’ne de götürüldü; burada müzenin kuş yumurtaları ve yuva koleksiyonunun kıdemli küratörü Douglas Russell ve meslektaşı Arianna Bernucci’ye yumurtanın nasıl korunacağı ve içindekilerin kırılmadan nasıl çıkarılacağı konusunda danışıldı.

Tarama, Aylesbury’de bulunan Roma yumurtasının içeriğini doğruladı.

Russell, “İçeriğiyle birlikte daha eski yumurtalar da var; örneğin müzede, muhtemelen 1898’de Yukarı Mısır’daki Denderah’daki kutsal hayvanların yer altı mezarlarından çıkarılan ve daha eski olabilecek bir dizi mumyalanmış kuş yumurtası var.” diyor.

“Ancak bu şimdiye kadar gördüğüm en eski, istenmeden korunmuş kuş yumurtası. Bu da onu büyüleyici kılıyor.”

“İleriye dönük olarak, tam olarak hangi türe ait yumurta olduğuna ve bunun potansiyel arkeolojik önemine ışık tutmak için müzede bulunan modern görüntüleme ve analiz tekniklerinden herhangi birini kullanıp kullanamayacağımızı görmek çok heyecan verici olacak.”

Yumurta şu anda Aylesbury’deki Discover Bucks Müzesi’nde muhafaza ediliyor ve kabuğu kırmadan içeriğinin nasıl çıkarılacağına yönelik çalışmalar devam ediyor.


BBC News. 12 Şubat 2024.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login