Karaman’da 1700 Yıllık Anıt Mezar Bulundu

Karaman’a bağlı Kılbasan köyündeki Değle Ören yerinde yürütülen temizlik çalışmaları sırasında Tapınak Mezar bulundu.

Değle Ören yerinde gerçekleştirilen temizlik çalışmalarında, tamamen toprak altına gömülü, primidal platformlu anıt mezar gün yüzüne çıkartıldı. MS. 3. Yüzyıla tarihlendiği düşünülen anıt mezarın, bölgede bir eşi daha bulunmuyor.

Karaman’da 1700 Yıllık Anıt Mezar Bulundu

Mezarda incelemelerde bulunan Karaman Müze Müdürü Abdulbari Yıldız, “Bu anıt mezarın bizim için en önemli özelliği bu bölgede tek eser olmasıdır. Özellikle biz bunu Kıyı Ege de görüyoruz. İç Anadolu Bölgesi ve Akdeniz Bölgesindeki tek örnek olarak burayı sayabiliriz. Muhtemel bir üst yöneticiye ait bir anıt mezarı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Mezarın güney cephesindeki temizlik çalışmalarında 6-7 metre ölçülerinde tapınak formlu bir yapıyla karşılaştıklarını anlatan Yıldız, şunları söyledi:

“Bu yapının tapınak mezar olduğuna kanaat getirdik. Yine aynı dönem içerisinde ve aynı ustalar tarafından yapıldığını tespit ettik. Bu bölge eski Hitit döneminden beri kutsal bir mekan olarak kabul edilmektedir. Hitit’ten sonra burası özellikle Roma İmparatorluğu döneminde bir askeri garnizon olarak yerleşim görmüş. 5. yüzyıldan 9. yüzyıla kadar özellikle Doğu Roma yani Bizans döneminde bir piskoposluk merkezi olarak kullanılmıştır. Son iki kazı sezonunda toplam 6 kilise piskoposluk sarayı ve nekropol alanlarının temizlik çalışmalarını tamamladık. Kültür ve Turizm Bakanlığımızca bu alanların restorasyon çalışmalarının yürütülebilmesi için geçen hafta müze müdürlüğümüzce alan incelemeleri yapılmış olup, 2016 yılı içerisinde restorasyon çalışmalarına başlanacak.”

Antropolog Yeter Çetin de, “Anıt mezarına geldiğimizde giriş kapısında modern dolgu toprakla kaplıydı. Giriş kapısından iki buçuk metre kadar dolgu toprağı kaldırdıktan sonra pramidal platformlu yapımız ortaya çıktı. Yandaki tapınak da toprağın 50 santim kadar altındaydı. Ama hiç bilinmiyordu. Şuana kadar literatürde yoktu. 50 santim kadar dolgu toprağı kaldırınca yanındaki tapınak ortaya çıktı” dedi.

AA

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login