İtalya Teröre Karşı Kültür Varlıklarını Korumak İçin Dev Bütçe Ayırdı

İtalya hükümeti, Avrupa’daki terör saldırılarından sonra dünyaca ünlü kültürel miras alanlarının ve ziyaretçilerinin güvenliği için devasa bir bütçe ayırdı.

Fotoğraf: FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Getty Images

Geçtiğimiz haftalarda Brüksel’deki terör saldırıları, İtalyan hükümetini harekete geçirdi. Yapılan açıklamaya göre, kültürel miras alanlarının, ziyaretçilerin ve turistlerin korunması için üç yıllık bir plan hayata geçirildi. Plana ayrılan bütçe ise 300 milyon Euro, yani yaklaşık 1 milyar Türk Lirası.

İki aşamadan oluşan güvenlik planının ilk aşaması, bir saldırı durumunda acil müdahale protokollerini kapsıyor. Yerel seviyede, müze müdürleri ile uzmanların valilik yetkilileriyle koordinasyon içinde çalışacağı bir çalışma grubunun kuruluşunu öngörüyor.

İkinci aşama ise üç yıllık bir periyod içinde 300 milyon euroluk bir yatırımla, İtalya’nın en çok ziyaret edilen yirmi kültürel miras alanında, metal detektörü, kameralar gibi güvenlik önlemlerini artırmak. Bu kapsamda; Kolezyum, Pompeii, Nebice, Uffizi Galerisi en öncelikli yer arasında bulunuyor.
En çok tehlike altındaki yaklaşık 20 kültürel miras alanını değerlendirdiklerini söyleyen Kültür Bakanlığı Genel Sekreteri Antonella Recchia, “Bu alanlarda, polis sayısını, metal detektörlerini ve kameraları artırarak güvenlik önlemlerini sıklaştırdık” dedi.
Güvenlik önlemleri hakkında daha fazla bilgi veremeyeceğini söyleyen Recchia, “Hükümetin aldığı her önlemi söylediğimiz takdirde bunun bir anlamı kalmıyor.” dedi.

Artnet news, 30 Mart 2016

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login