Tunus ’un En Büyük Müzesinde Terör Eylemi Sonucu 20 Kişi Öldü

Tunus’un başkenti Tunus’ta ülkenin en büyük müzesinde, 18 Mart günü en az 20 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir terör eylemi yaşandı. Ekonomisinin %20si turizme dayanan Kuzey Afrika ülkesinde yaşanan saldırıda ölenlerin çoğu da turistlerdi.

Saldırı tüfekli birkaç adam, Tunus’un şehir merkezinde, parlemento binasına yakın Ulusal Bardo Müzesi’nin girişinde otobüslerden inen turistlere ateş etti. Kimliği belirsiz saldırganlardan ikisi öldürüldü. IŞİD’le ilişkili Twitter hesaplarının ise saldırıdan çok mutlu olduğu ve Tunusluları “kardeşlerini örnek almaya” teşvik ettiği belirtildi.

Öğleden sonra gerçekleşen saldırıda yaklaşık 50 kişi yaralandı. Müzenin çevresindeki alanlar ve parlemento binası boşaltıldı.

bardo müzesi turist silahlı saldırı

Birçok turist müzeden kaçarken görüldü. Tunus başbakanı ölenlerin 2sinin Tunuslu olduğunu, gerisinin İtalyan, Polonyalı, Alman ve İspanyol turistler olduğunu söyledi.

Tunus başbakanı Essid yaptığı konuşmada turist bölgelerinde güvenliğin arttırıldığını söyledi. 2011de diktatörlüğün devrildiği Tunus’ta o zamandan beri benzer saldırılar gerçekleşiyor. Fakat bu saldırı 2002den beri turistik bir alana yapılan en kötü saldırı oldu. Tunus’taki saldırı, ülkenin turizmi canlandırma çabalarını baltaladı.

Bir 15. yüzyıl sarayı olan Bardo, Tunus’taki en büyük müze. Bardo Müzesi ayrıca dünyanın en büyük Roma mozağiyi koleksiyonlarından birine sahip. Toplamda 8,000 eserin sergilendiği müzeye 2009da renovasyonlar kapsamında yeni bir bölüm de eklendi.

Roma İmparatorluğu döneminde Tunus, Roma’nın “Afrika Eyaleti” olarak biliniyordu. Bu bölgede birkaç büyük Roma şehri vardı. Bölgedeki popüler antik kalıntılar arasında El Djem amfitiyatrosu, Sbeitla kalıntıları, ve UNESCO’nun “Afrika’daki en iyi korunmuş küçük şehir” ilan ettiği Dougga var.

Yahoo News

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login