Tunus Kıyılarında Tsunaminin Batırdığı Neapolis Antik Kenti Bulundu

Tunus’un kuzeydoğu kıyılarında, 21 Temmuz 365 yılında meydana gelen tsunami tarafından kısmen denize gömülmüş Neapolis Antik Kenti bulundu.

F: National Heritage Institute Tunisia/University of Sassari/AFP

Tunus’un kuzeydoğu kıyılarında keşfedilen ve 20 hektardan daha fazla bir alana yayılan kalıntılar, Neapolis kentinin MS 4. yüzyılda bir tsunami tarafından kısmen battığı teorisini “kesin olarak” teyit eti.

Nabeul kıyılarında keşfi gerçekleştiren ve Tunus-İtalyan arkeoloji misyonunun başındaki isim Mounir Fantar, bunun çok büyük bir keşif olduğunu söylüyor.

Fantar’ın belirttiğine göre, yapılan sualtı araştırmalarında, caddeler, anıtlar ve Antik Roma’da gözde bir fermente edilmiş balık çeşnisi türü olan Garum üretmek için kullanılan yaklaşık 100 tank bulundu.

Fantar, “Bu keşif, Neapolis’in kesinlikle garum ve tuz balığı üretiminde önemli bir merkez olduğunu, hatta muhtemelen Antik Roma dünyasındaki en büyük merkez olduğunu saptamamızı sağladı.” diyor.

“Muhtemelen Neapolis’in önemli ileri gelenleri servetlerini garuma borçluydu.”

F: National Heritage Institute Tunisia/University of Sassari/AFP

Fantar’ın ekibi, 2010 yılında Neapolis limanı arayışı için çalışmalara başladı ancak olumlu hava koşulları sayesinde bu yaz kalıntıların keşfi yapılabildi.

Bu keşif aynı zamanda, tarihçi Ammien Marcellin’in kaydettiği gibi, Mısır’daki İskenderiye ve Yunanistan’daki Girit adasına ciddi derecede zarar veren ve 21 Temmuz 365 yılında meydana gelen tsunami tarafından Neapolis’in kısmen denize gömüldüğünü kanıtlamış oldu.

MÖ 5. yüzyılda Antik Yunan sömürgecileri tarafından kurulan Neapolis, Yunanca “yeni şehir” anlamına geliyor. Kent, çağlar boyunca birkaç kez el değiştirerek Kartaca, Roma ve daha sonra Arap egemenliğine geçti.

İstanbul’un 1010 Depremiyle Denize Gömülen Onuncu Adası: Vordonisi

Karadeniz’de Kırktan Fazla Osmanlı ve Bizans Gemi Batığı Bulundu


AFP news agency. 

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login