2017’de Arkeolojik Kazı ve Araştırmalara Ayrılacak Bütçe Artıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 2016’da 18.2 milyon lira ödenek ayrılan kazı ve araştırma çalışmalarına 2017 yılında 40 milyon lira ödenek ayrılacağını duyurdu.

2017'de Arkeolojik Kazı ve Araştırmalara Ayrılacak Bütçe Artıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2017 yılı bütçesi üzerine yaptığı sunumda, 2016 yılında arkeolojik kazı ve araştırmalara 18.2 milyon lira ödenek verildiğini söyledi. Bakan Avcı ayrıca 2017 yılında yerli bilim insanlarınca yapılacak arkeolojik kazı ve araştırma çalışmalarına 40 milyon lira ödenek ayrılacağını duyurdu.

Bakanlıkça 2016’da toplam 509 kazı ve araştırma faaliyeti gerçekleştirildiğini, çalışmalar için 18,2 milyon lira ödenek kullanıldığını aktaran Avcı, 2017’de de 600’e yakın kazı ve araştırma çalışmasının planlandığını, yerli bilim heyetlerince gerçekleştirilecek kazılara 40 milyon lira ödenek aktarılmasının öngörüldüğünü söyledi.

Yabancı arkeologların yürüttüğü kazılar durdurulmuştu

Geçtiğimiz aylarda Türkiye ile Avusturya arasında yaşanan siyasi gerilim nedeniyle Avusturyalı bilim insanlarından alınan Efes Antik Kenti ve Lymra Antik Kenti kazılarının Türklere teslim edilmesine karar verilmişti. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Efes ve Lymra antik kentlerindeki arkeolojik kazılara önümüzdeki dönem Türk arkeologlar ile devam etmek istediklerini, bu konuda bir üniversite görüştüklerini söyledi. Avcı, Efes’i Türklerin kazmasını istediğini belirtmişti.

Avusturya’nın Elinden Alınan Kazılar Türk Arkeologlara Veriliyor

Türk arkeolojisinin bilgi, tecrübe ve ekonomik güce sahip olduğunu ifade eden Avcı, önümüzdeki dönem arkeolojik kazılara Türk arkeologları ile devam etmek istediklerini, bu konuda bir üniversite ile de görüşmelerin sürdüğünü, Efes’i Türklerin kazmasını istediğini söylemişti.

Ancak arkeologlar siyasetin bilimi etkilememesi gerektiğini, bilimin evrensel olduğunu söyleyerek karara tepki göstermişlerdi.

2016’nın en çok ziyaret alan müzesi Konya Mevlana Müzesi

Bakanlığa bağlı 198 müze, 138 ören yeri ve 220 özel müzenin, faaliyetlerini sürdürdüğünü, müze ve ören yerlerini 2016’nın ilk 9 ayında, 14,4 milyon kişinin ziyaret ettiğini belirten Avcı, en çok ziyaret edilen müzelerin sırasıyla Konya Mevlana Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi ve Ayasofya Müzesi olduğunu bildirdi.

Bu yıl açılması planlanan 16 müzeden 3’ünün açıldığını, 6 müzenin açılışa hazır olduğunu, 7’sinin de yıl sonuna kadar tamamlanarak açılışa hazır hale getirilmesinin hedeflendiğini belirten Avcı, “2016’da 27 yeni müze yapımı ve yenileme projesine ek olarak, 55 uygulama işi ile toplam 82 müzede çalışmalar devam etmekte olup, bu çalışmaların 2017 yılında tamamlanmasını öngörüyoruz.” dedi.

Avcı, 2016’da tespit ve tescil çalışmaları kapsamında, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurullarınca 914 sit alanı ile bin 531 taşınmaz kültür varlık sayısının varlığının tescillendiğini, ülkede toplam 15 bin 754 sit alanı, 102 bin 280 taşınmaz kültür varlığı bulunduğunu kaydetti.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login