Norveç’te Viking Kralı Haraldsson’ın Gömüldüğü Kilise ve Altar Bulundu

Norveç’te Viking kralı Olaf 2. Haraldsson’ın aziz ilan edildikten hemen sonra gömüldüğü kilise bulundu.

Norveç’teki Viking kenti Trondheim yakınlarında yürütülen kazılarda,Viking kralı Olaf 2. Haraldsson’ın aziz ilan edildikten sonra gömülmüş olabileceği ahşap bir kilise ve altar bulundu. Yapılan bu keşif, dönemin önemli olaylarından bahseden İskandinav destanının önemini de ortaya koyuyor.

Projenin başında yer alan Anna Petersen, “Trondheim, Norveç tarihinde din, kültür ve siyaset açısından eşsiz bir yer. Norveç ulusal kimliğinin büyük çoğunluğu da Aziz Olaf’ı kapsayan kutsallık anlayışı üzerine kuruldu ve tam olarak burada başladı.” dedi.

F: Norwegian Institute for Cultural Heritage Research (NIKU)

F: Norwegian Institute for Cultural Heritage Research (NIKU)

1015 ila 1028 yılları arasında Norveç kralı olan Olaf 2. Haraldsson, daha sonraları Aziz Olaf olarak anıldı. 2. Haraldsson, Stiklestad savaşında öldü. Küçük kardeşi Harald Hardrada ise 1047 tarihinde Norveç Kralı oldu ve 1066’daki başarısız bir İngiltere istilasında, Stamford Köprüsü’ Savaşı’nda öldü.

İskandinav Orta Çağı uzmanı Snorri, Kral Olaf’ Haraldsson’un ölmesinin ardından 1030’da bedeninin Trondheim veya Nidaros’a gömüldüğünü ve hemen ardından yerel halk arasında Olaf Haraldsson ile ilgili mucizeler belirdiğini söylüyor. Ölümünden bir yıl sonra, Olaf’ın tabutu kazılarak bir piskoposun eşliğinde açıldı. Olaf’ın bedeni mucizevi bir şekilde hiç bozulmamıştı. Ardından hemen aziz ilan edildi. Olaf’ın bedeni daha sonra Clement Kilisesi’nin içindeki yüksek altarın üzerinde gömüldü, birkaç yıl sonra ise Katolik kilisesine taşındı.

F: Norwegian Institute for Cultural Heritage Research (NIKU)

F: Norwegian Institute for Cultural Heritage Research (NIKU)

Norveç Kültürel Miras Araştırmaları Enstitüsü arkeologları yazılı metinlerde de adı geçen Olaf yönetimi altındayken yapıldığı düşünülen Aziz Clement kilisesinin ahşap bir dolgu altındaki taş temellerine ulaştı.

Binanın doğu ucunda ise muhtemelen Kral Olaf’ın tabutunun bulunduğu sunakta küçük dikdörtgen taş yapılı bir platformu da ortaya çıkarıldı.


Niku.no

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login