Dolmabahçe Sarayı’ndaki Altın Vazolara Ne Oldu?

Yetkililer tartışma konusu olan altın vazoların hiç var olmadığını belirtti ancak vazolara ait olduğu belirtilen fotoğraflar ortaya çıktı.

CHP’li Mahmut Tanal, Dolmabahçe Sarayı’nda muhafaza edilen her biri 46 kilogram ağırlığındaki som altından iki vazonun nerede olduğunu sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı Dolmabahçe Sarayı’nda muhafaza edilen, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid’den kalma, her biri ağırlığı 46 kilogram olan som altından 2 vazonun akıbetini Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ayrı ayrı yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunan Tanal, Dolmabahçe Sarayı’nda vazoları her zamanki yerlerinde göremeyen vatandaşların endişeye kapıldığını belirterek, toplam 92 kilogram ağırlığındaki altın vazoların şu an nerede olduğunu, kaçırıp kaçırılmadıklarını sordu.

(Dolmabahçe Sarayı’ndaki Paravanın Astarında Japon Gazeteleri Çıktı)

“Vazolar hiçbir zaman var olmadı.”

Konunun Gazete Duvar’da haber olması ve kamuoyunda büyük tepki çekmesi üzerine Milli Saraylar Başkanlığı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Milli Saraylar’ın envanterinde yer alan 300.000’i aşkın taşınabilir tarihî eserler içerisinde iddia edildiği gibi 46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazo hiçbir zaman var olmamıştır.” denildi.

Açıklama şu şekilde: “Milli Saraylar Başkanlığı, 16 Haziran 2021 tarihinde CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın Dolmabahçe Sarayı ile ilgili kamuoyunu yanıltma amaçlı, mesnetsiz ve kasıtlı iftiraları üzerine açıklama yapma gereği duymuştur. Milli Saraylar’ın envanterinde yer alan 300 bini aşkın taşınabilir tarihî eserler içerisinde iddia edildiği gibi ’46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazo’ hiçbir zaman var olmamıştır. Doğal olarak eser var olmadığı için, hiçbir zaman Tanal’ın iddia ettiği gibi tefriş ve sergilemede de yer almamıştır. Bu nedenle, ‘Vazolara ne oldu?’, ‘Vazolar kaçırıldı mı?’ soruları da anlamsız ve art niyetlidir. Milli Saraylar, geçmişte olduğu gibi bugün de sorumluluğundaki tarihi ve kültürel hazineleri koruma ve en iyi şekilde geleceğe aktarma konusundaki hassasiyetini kararlılıkla sürdürecektir. Söz konusu iddialarla ilgili hukuki yollara başvurulmuştur.”

“Fotoğraflardaki eserler şimdi nerede?”

Milli Saraylar Başkanlığı’nın vazoların varlığını reddetmesi üzerine Mahmut Tanal vazoların fotoğraflarını paylaştı ve “Mustafa Cambaz’ın fotoğrafladığı bu tarihi eserler şu an nerededir? Soru gayet açık ve basit.” dedi.

Tanal yaptığı açıklamada şu cümleleri kurarak vazonun fotoğraflarını paylaştı:

“Sn. Milli Saraylar yetkilileri, kimseye iftira attığımız yok. Denetim yetkimizi kullandık, önerge verdik. İsme takılmadan, 15 Temmuz’da şehit edilen Mustafa Cambaz’ın fotoğrafladığı bu tarihi eserler şu an nerededir? Soru gayet açık ve basit.”

“Sizce müzelerde, saraylarda, depolarda tutulan bazı tarihi eserler neden envantere kaydedilmez? İntihara sürüklenen müze görevlisi genç arkeolog Merve Kaçmış’ı bir kez daha rahmetle anıyorum.”

“Beştepe’ye veya Yıldız Büyük Mabeyn’e taşınmış olabilir”

Vazolar hakkında bilgisi olup olmadığını sorduğumuz Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise özel bilgisinin olmadığını ancak medyadan aldığı bilgilerle eserlerin taşınmış olabileceğini söyledi. Günay, eserlerin bu makamlarda olmaması halinde ihtimallerin daha da vahim olduğunu belirtti.

“Özel bilgim yok. Milli Saraylar Kültür B’na değil, Meclis Başkanlığına bağlıydı, biliyorsunuz. Ancak, Mahmut Tanal Bey, merhum Mustafa Cambaz’ın arşivinden fotoğraflar yayınladı. Dolmabahçe’yi uzun süre Erdoğan kullandı; bu tür bazı değerli eserin -en masum tahmin olarak- Beştepe’ye veya Yıldız Büyük Mabeyn’e taşınmış olabileceğini düşünüyorum. Eğer bu makamlarda değilse, ihtimaller daha da vahimdir. Ancak, eserlerin vasıfları ve ait oldukları mekanlar sanırım daha özenli bir araştırma gerektiriyor.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login