Antalya Arkeoloji Müzesi’nde Kayıp Eser İddiası

Türkiye’nin en önemli arkeoloji müzelerinden biri olan Antalya Arkeoloji Müzesi’nde kayıp eser şüphesi üzerine envanter sayımı başlatıldı.

Zengin koleksiyonu ile öne çıkan Antalya Arkeoloji Müzesi müdürü Mustafa Demirel, geçtiğimiz dönem görevden alındı. 2018 yılında başlayan ancak bir türlü tamamlanamayan zimmet sayımı, envanter kontrolü, risk güncellenmesi, tasnif ve fotoğraf çekimi sırasında birden fazla önemli eserin kayıp olduğu iddia edildi.

Bu iddianın ardından müzede kayıp eser olup olmadığının tespiti amacıyla Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından soruşturmacı görevlendirildi.

(İntihar Eden Arkeoloğun Çalıştığı Müzede Kayıp Eserler Çıktı)

Müzelerde her yıl sonunda rutin sayımlar yapılıyor. Ayrıca eserler uzmanlara zimmetleniyor. Bir personel emekli olduğunda ya da başka bir yere geçtiğinde eserler onun yerine başka bir kişiye zimmetleniyor. Antalya müzesinde de görevden alınan müze müdürünün zimmetinin diğer personellere zimmetlenmesi çalışması sürüyor.

Söz konusu zimmetleme çalışmaları sırasında yapılan sayımlar esnasında Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bazı eserlerin kayıp olduğuna dair tespitte bulundu. Bu durum daha sonra teftiş başkanlığına iletildi. Yapılacak incelemeler sonucunda müfettiş raporuna göre işlemler yapılacak.

Arkeofili tarafından yetkililerden öğrenilen bilgilere göre, şu an eserlerin kaybolduğuna dair kesin bir durum yok. Eserlerin zimmet devri ve fotoğraflanması işlemleri sürüyor.

Bir arkeolog benzer nedenden intihar etti

Geçtiğimiz aylarda Gaziantep Zeugma Müzesi’nde görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış, iddialara göre envantersiz eserlerin üzerine zimmetlenmesi için mobbing yapılması sonucu intihar etmişti.

Merve Kaçmış’ın ölümü sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, Kaçmış’a zimmetlenmesi istenilen 8.729 eserden 2.433’ünün envantersiz olduğu, sayım sonucunda 10 eserin ise bulunamadığı belirtildi.

Gaziantep’teki müzede, müfettişler tarafından yapılan sayım çalışmaları da sürüyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login