İntihar Eden Arkeoloğun Çalıştığı Müzede Kayıp Eserler Çıktı

Zeugma Müzesi’nde görev yapan arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharı sonrası bakanlığın hazırladığı raporda kayıp eserler olduğu ortaya çıktı.

Arkeolog Merve Kaçmış.

Gaziantep’te Zeugma Müzesi’nde görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış, geçtiğimiz Ocak ayında sekizinci kattan atlayarak yaşamına son verdi. Abisi, Merve’nin mobbinge maruz kaldığını belirtti.

Müzede görevli olan ve daha sonra tayini çıkan bir arkeoloğun üzerinde görünen envantersiz ve kayıp eserlerin, Kaçmış’ın üzerine zimmetlendirilmesi istendiği, buna direnen Kaçmış’ın mobbing sonucu kendisini öldürdüğü iddia edilmişti.

Kaçmış’ın intiharından sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze müdürü ile iki görevliyi açığa alıp konuyla ilgili soruşturma başlattı.

(Arkeologun İntiharı ile İlgili Personel Uzaklaştırıldı)

Zeugma Müzesi’nde görevli arkeolog Merve Kaçmış’ın ölümü sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, Kaçmış’a zimmetlenmesi istenilen 8.729 eserden 2.433’ünün envantersiz olduğu, sayım sonucunda 10 eserin ise bulunamadığı belirtildi.

Hürriyet’ten İdris Emen’in haberine göre, Ocak ayında başlatılan soruşturma kapsamında başkası adına zimmetli olan ve Kaçmış’a zimmetlendirilmesi istenilen eserler arkeologlardan oluşan bir komisyon tarafından tek tek sayıldı. Sayım sonrasında 6 sayfalık bir rapor hazırlanarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na iletildi.

10 eser kayıp

25 Şubat tarihli rapor, Kaçmış’ın intiharı ile ilgili Diyarbakır Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma dosyasına da girdi. Raporda tayini çıkan eski bir görevlinin zimmetinde 8.729 eserin olduğu tespit edildiği, bu eserlerden 2.433’ünün envantersiz olduğu, eserlerden 10’unun ise bulunmadığı belirtildi.

Raporda eserlerle ilgili, “Güncellenen 8.729 adet eser üzerinden yapılan çalışmalarda toplam 8.719 adet eser mevcut envanter bilgilerinden tek tek sayılarak bulunmuş, 10 adet eser bulunamamıştır.” dendi.

“İlgililer yargılanacak”

Soruşturma dosyasındaki gelişmelerle ilgili bilgi veren Kaçmış ailesinin avukatı Aslı Pasinli şunları söyledi:

“Merve bir şeylere maruz kaldığını bıraktığı nottaki çalakalem yazı ile Türkiye’ye duyurdu. Bu soruşturma dosyasının bam teli müzedeki eserlerde bir eksiklik olup olmadığı konusunda kopuyordu. Bizim için meselenin en karmaşık iki hususundan biri gerçekleşti. Şimdi ise gözler Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nda. Merve’nin intihara yönlendirildiği konusunda bir kanaat oluşursa dava açılacak ve ilgililer yargılanacak.”

“Baskı uygulandı”

Merve Kaçmış’ın abisi Ömer Ozan Kaçmış, kardeşine kayıp eserleri zimmetine alması için baskı uygulandığını söyledi.

“Kardeşim yaklaşık 2,5 yıldır Zeugma Mozaik Müzesi’nde çalışmaktaydı. Son 6- 7 aydır müzede bir zimmet devri olayı oldu. Zimmet devralması istendi müdürlük tarafından. Daha önce ayrılan bir personelin zimmetini kendi adına alması istendi. Yaklaşık 8-9 bin civarında bir tarihi eserin. Süreç başladı, bu süreçten sonra sayımlar yapıldı. Tarihi eserlerin kayıt altına alındı, envanterlerin hepsi sayıldı. Sayım sonrasında kardeşim bu eserlerin eksik olduğunu bildirdi. Yaklaşık 100- 150 eserin eksik olduğunu, bu şekilde zimmetine alamayacağını bildirmiş. İlgili müdürüne de bildirmiş, komisyon başkanına da bildirmiş. Kaç taneyse o kadar alması gerektiğini bildirmiş. Fakat müdürlük tarafından ağır bir baskı uygulanmış. Kardeşimin intiharına neden olan kayıp veya kayıt altında olmayan tarihi eserlerin nerede olduğunun araştırılmasını yetkili mercilerden talep ediyoruz.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login