Kaçak Kazıda Bulunan Mozaikler Zeugma Müzesine Taşınıyor

Gaziantep’te kaçak kazıyla ortaya çıkan Bizans dönemine ait mozaikler, iki yıllık çalışmanın ardından Zeugma Mozaik Müzesi’ne taşınıyor.

İslahiye ilçesine bağlı Yukarıbilen Mahallesi’nde 2019 yılında bir evde kaçak kazı yapıldığı ihbarı yapıldı. İhbar üzerine jandarma ekipleri eve operasyon düzenledi. Ekipler, evin avlu zemininde 170 metrekare mozaik buldu. Jandarma ekiplerince koruma altına alınan evde Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ekipleri de kurtarma kazılarına başladı.

Elinde kılıç olan insan ve çeşitli hayvan figürleri ile av sahnelerinin resmedildiği mozaiğin bulunduğu evde uzman ekipler tarafından yürütülen çalışmalar tamamlandı.

Yaklaşık bir yıl boyunca jandarma koruması altında devam eden kurtarma kazısı çalışmaları tamamlandı. Mozaik, hasar görmeden bulunduğu yerden çıkarılması için 98 parçaya ayrıldı. Milattan sonra 4. yüzyıla ait mozaikler parçalar halinde evin bahçesinden çıkarıldı ve konservasyon çalışması için Zeugma müzesine kaldırıldı.

Mozaiklerin taşınmasına başlandığı evde açıklama yapan Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, üzerinde çoğunlukla avlanma figürleri olan mozaiğin milattan sonra 4. yüzyılda yapıldığını belirtti. Çomak, av sahnelerinin anlatıldığı mozaiklerde çeşitli bitkisel figürlerin olduğunu ve bölgenin de geçim kaynağı olan üzüm ve bağ bozumu tasvirlerinin bulunduğunu anlattı.

Mozaik taban, Zeugma Mozaik müzesinde Bizans dönemi salonunda ziyarete açılacak. Mozaikleri taşıma işleminin iki gün sürmesi bekleniyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login