Gaziantep Müzesinde Çalışan Arkeologun Tartışmalı İntiharı

Gaziantep Müzesi’nde görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış 8. kattan atlayarak yaşamına son verdi. Abisi mobbinge maruz kaldığını söylüyor.

Evlerinin 8. katından atlayarak hayatına son verdiği öğrenilen genç kızın intihar etmeden önce yazdığı mektupta kendisine mobbing uygulandığını söylediği iddia ediliyor.

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, olayın araştırılması için bakanlıktan müfettiş talebinde bulundu.

(Olympos Antik Kenti Kazı Başkan Yardımcısı Öldürüldü)

Diyarbakır’daki 8. kattaki evlerinin balkonundan atlayarak yaşamına son veren arkeolog Merve Kaçmış, intihar etmeden önce bir mektup bıraktı.

Arkeologlar Derneği: “Takipçisi olacağız.”

Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü mezunu olan Kaçmış’ın intiharı ile ilgili olarak Arkeologlar Derneği tarafından paylaşılan mesajda “Gaziantep müzesinde görev yapmakta olan meslektaşımız Merve Kaçmış’ın hayatına son verdiği haberini almış bulunmaktayız. Merve için Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bizleri üzüntüye boğan bu elim olay ile ilgili surecin takipçisi olacağız” denildi.

“Mobbing’e maruz kaldı”

Özgür Manşet’ten Ömer Çelik’in haberine göre, Kaçmış’ın, kayıp olduğu anlaşılan 150-200 adet tarihi eseri usulsüz şekilde üzerine geçirmesi konusunda müze müdüresinin baskısına maruz kalması sonucu yaşamına son verdiği ileri sürülüyor.

Merve’nin ölümü üzerine konuyla ilgili soruşturma başlatıldı. Ailesi, kaleme alınan mektubu Emniyet’e teslim etti. Yaşanan intiharın ardından Antep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de olayın araştırılması için Bakanlık’tan müfettiş talebinde bulundu.

“Olayın üzerine gitmek istiyoruz”

Kaçmış’ın ölümüyle ilgili Mezopotamya Ajansı’na konuşan ağabeyi Ömer Ozan Kaçmış şunları söyledi:

“Yaşanan bu olaylardan ötürü öfke ve üzüntü duymaktayız. Öncelikle genç bir kızı intihara kadar sürükleyecek baskıyı yapan müze müdüresinin, soruşturmanın selameti açısından bir an önce açığa alınması gerektiğine inanıyoruz. Başka canların yanmaması için bu olayın üzerine gitmek istiyoruz.”

DHA’nın haberine göre Merve’nin abisinin açıklamaları şu şekilde:

“Kardeşim yaklaşık 2,5 yıldır Gaziantep Zeugma Müzesi’nde çalışmaktaydı. Son 6-7 aydır kardeşim müzede bir zimmet devri olayı yaşadı. Kardeşim intihar etmeden önce hafta sonu buradaydı. Pazartesi sabahı bulunduğumuz binanın en üst katından atlayarak intihar etti. Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduk savcılığa gerekli yerlere bu konunun hukuk yoluyla takip edeceğiz. Hukuksal anlamda arayışımızı yapacağız ve konuyu takip edeceğiz. Mektup bırakmış, mektubu biz görmedik. Eve gelen olay yeri inceleme ekipleri mektubu almışlar. Mektubun içeriği hakkında herhangi bir bilgimiz yok. Mektup şu an savcılıkta, inceleniyor. Baskı ve mobbing kardeşimi duygusal yönden çöküntüye soktu ve intihara kadar sürükledi.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login