Dinozorların Yok Olduğu Zamana Tarihlenen Fosil Yatağı Bulundu

New Jersey’de bulunan eski bir maden ocağında, tarihi dinozorların soylarının tükenişine çok yakın bir tarihe dayanan bir fosil yatağı keşfedildi.

New Jersey’de bulunan eski bir maden ocağında, tarihi dinozorların soylarının tükenişine çok yakın bir tarihe dayanan bir fosil yatağı keşfedildi.

66 milyon yıl önce bir astroid Dünya’ya çarptığında, gezegenin üzerindeki bitkilerin ve hayvanların neredeyse %75’ini yok etti. Günümüzdeki kuşların atası olan dinozorların dışındaki bütün dinozorlar bu çarpışma ile yok oldu. Böylesine büyük bir yokoluşun ardından, dinozorların fosillerini içeren bir kemik yatağına hiçbir zaman ulaşılamamıştı, ancak New Jersey’nin küçük bir kasabasının yanında yer alan bir maden ocağında, bugüne kadar ortaya çıkarılamayan bu gizemli kalıntılar keşfedilmiş olabilir.

Çalışmaya dahil olan araştırmacılar kesin kanıtlar elde edememiş olsalar da, maden ocağı dinozorların soyunun tükenmesine neden olan olayın çok yakınına tarihlendiriliyor. Maden ocağındaki kazıların başında yer alan paleontolog Dr. Kenneth Lacovara “Alanın tam olarak dinozorların soylarının tükendiği döneme tarihlendirilebileceğine emin değiliz, ancak alandaki fosilleri, çökeltileri ve kimyasalları inceleyerek bu hipotezi test ediyoruz.” dedi. Araştırmacılar, fosil yatağında astroid ve kuyrukluyıldızların içerisinde bolca bulunan iridyuma rastladıklarından, kazı alanının çarpışmanın çok yakın bir dönemine tarihlendirilmesinin mümkün olduğunu belirtiyorlar.

Araştırmacılar kemik yatağının binlerce fosil içeren bir kısmını kazıyorlar. Kaynak: Rowan Üniversitesi

Araştırmacılar kemik yatağının binlerce fosil içeren bir kısmını kazıyorlar. Kaynak: Rowan Üniversitesi

New Jersey’deki bu maden ocağı, neredeyse 100 yıldır Inversand şirketine aitti ve kullanıldığı dönemde ocaktan gübreleme ve su arıtma için kullanılan kireçtaşı çıkartılıyordu. Bu maden ocağı, aynı zamanda çoğunluğu deniz organizmalarından oluşan zengin fosil kaynakları ile de biliniyor.

Bölge Kretase Dönemi’nin sonunda (dinozorların yok olduğu dönemin sonlarında), balık, su kaplumbağası, timsah ve hatta mosasaurlarla dolu sığ bir tropikal denizdi. Yaklaşık 66 milyon yıl önce, belki bir astroidin çarpması ile, belki de başka bir nedenden bu denizin birçok sakini yaşamına veda etti ve bu canlıların kalıntıları büyük kemik yataklarında saklı kaldı.

Rowan Üniversitesi geçen senenin sonunda bu maden ocağını Inversand şirketinden 2 milyon Dolar karşılığında satın aldı. Üniversitenin planı, kazılara devam ederek fosil yatağının gerçek tarihini belirlemek ve kemik yatağının ardındaki sırları ortaya çıkarmak. Eğer fosil yatağı gerçekten tahmin edilen döneme tarihlendirilirse, bu yatak, dinozorların soylarının tükenişine tarihlendirilen ilk kemik yatağı olarak, bu olayın nasıl gerçekleştiğine ışık tutacak ve uluslararası bir önem taşıyacak.

Rowan Üniversitesi, maden ocağını, gelecek nesillere yalnızca paleontolojiye değil, genel anlamda bilime ilgi duymaları için ilham verebilecek, kendi müzesi ve tesislerine sahip bir eğitim merkezine dönüştürmeyi planlıyor.

_______________________________________________________________________________

iflscience

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login