Radyografik Parçacıklar Mısır’daki Eğik Piramit’in Yapımını Aydınlatacak

Araştırmacıların Mısır’daki Eğik Piramit’in içinde topladığı kozmik parçacıkların incelemesinin, 4,600 yıllık yapının nasıl inşa edildiği konusunda bilgi vereceği düşünülüyor. Uluslararası ekip analizlere yakında başlayacak.

Eğik Piramit. (Görsel: Coralie Carlson/AP)

Heritage Innovation Preservation Institute (Kültürel Miras, Yenilik ve Koruma Enstitüsü) başkanı Mehdi Tayoubi, geçen ay piramidin içine konulan levhaların, “muon” adı verilen ve dünyanın atmosferinden yağan radyografik parçacıklar hakkında veri topladığını söyledi.

Bu parçacıklar boşluklardan geçebiliyor, fakat sert yüzeyler tarafından emiliyor ya da yüzeyden sekerek yön değiştiriyor. Biriken parçacıkları inceleyen bilim insanları, Firavun Snefru tarafından inşa edilen piramitin inşaası hakkında yeni bilgiler elde edebilir.

Enstitü’nün başkan yardımcısı Hany Helal “Piramitlerin inşaası konusunda %100 kanıtlanmış ya da kontrol edilmiş tek bir teori yok. Elimizde sadece teori ve hipotezler var. Bu yeni teknolojiyle, piramitlerin inşası konusundaki teorilerimizi doğrulamak, değiştirmek ya da geliştirmek istiyoruz” diyor.

Kahire’nin hemen dışındaki Dahşur’da bulunan Eğik Piramit, yan cephelerindeki yamuk eğimiyle öne çıkıyor. Bu piramidin, düz kenarlı bir piramit yapmak için Mısır’daki ilk teşebbüs olduğu düşünülüyor.

Kasım ayında Gize’deki Keops Piramidi’nde termal anormallikler olduğunua açıklayan Scan Pyramids (Piramitleri Tarama) projesi, termal teknolojilerle muon analizini birleştirerek, bir kaç antik Mısır piramidinin nasıl yapıldığını ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Tayoubi, bir ay içinde Keops piramidi içinde de muon testi hazırlıklarına başlamayı planladıklarını söyledi.

Tayoubi “Herhangi bir yerde 1 metrekarelik bir boşluk bulsak bile, bu yeni sorular ve hipotezler ortaya çıkaracak, ve belki de bazı nihai soruları çözmeye yardım edecektir”diyor.


Associated Press, 18 Ocak 2016

 

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login