Çin’deki Bir Restoranda Dinozor Ayak İzleri Bulundu

Çin’deki bir restoranın avlusunda, dünyanın en büyük dinozor türünün 100 milyon yıllık ayak izleri bulundu.

Glen Rose Sauropod Ayak İzi (Brontopodus birdi) Erken Kretase, 115-112 milyon yıl önce.

Çin’in güneybatısındaki bir restoranın açık avlusunda, 100 milyon yıl öncesine ait dinozor ayak izleri ortaya çıkarıldı.

Paleontologlara göre, Sichuan eyaletinin Leshan bölgesindeki restoranın avlusunda, erken Kretase döneminde yaşamış bir tür dinozor olan iki sauropodun ayak izleri, birkaç taş arasında bulundu.

Restoran daha önce bir çiftlikti ve ayak izleri, onları havanın verdiği zararlardan koruyan toprak katmanları tarafından gömülmüştü.

Çin Yerbilimleri Üniversitesi’nde paleontolog ve doçent olan Lida Xing, ekibinin geçtiğimiz günlerde bir 3B tarayıcı kullanarak keşfi doğruladığını söylüyor.

(İlgili: Dinozorların Nesli Neden Tükendi?)

Sauropod türleri arasında popüler brontozorlar bulunur. Bu dinozorlar uzun boyunları ve kuyrukları ile tanınıyor. Berkeley’deki California Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, üç okul otobüsü boyutundaki bu hayvanlar, Dünya’da yürüyen en büyük hayvanlar olarak kabul ediliyorlar.

Xing, restoranda ayak izleri bulunan dinozorların vücut uzunluğunun yaklaşık 8 metre olduğunu söylüyor.

Xing, “Çin’in gelişimi ve sürekli inşaat çalışmaları, paleontologlar için fosilleri incelemeyi zorlaştırıyor. Dolayısıyla bu durum restorandaki keşfi son derece nadir hale getiriyor.” diyor.

Bu nedenle ekip, daha fazla inşaat çalışması yapılmadan önce rapor geldikten sonraki 48 saat içinde paleontolojik kalıntı çıkan siteleri ziyaret etmeye odaklanıyor.

Sichuan’daki buluntu nadir çünkü birçok paleontolog tarafından dinozorlar için görkemli bir dönem olduğuna inanılan Kretase dönemine kadar uzanıyor.

Xing’e göre, restoran sahibi şu anda insanların ayak izlerini bozmaması için avludaki alanı çitle çevirmiş durumda.


USA Today. 21 Temmuz 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login