Fas’taki 100.000 Yıllık İskelette Sağırlık Vakası Keşfedildi

Yaklaşık 100.000 yıl önce Fas’ta yaşayan bir avcı-toplayıcı, baş dönmesi ve işitme kaybı yaşayarak tökezlemeye başladı.

C: Hugues Bretheau

Şimdi, iskeletinin parçalarının fosil olarak bulunmasından yaklaşık 50 yıl sonra, Coimbra Üniversitesi’ndeki bilim insanları, “bir insandaki en eski sağırlık vakasını” keşfettiklerini duyurdular.

Gerçekten de, semptomlardan, söz konusu avcı-toplayıcının sadece sağırlıktan değil, kronik kulak enfeksiyonundan da muzdarip olduğu görünüyor.

“Dar-es-Soltane II H5” olarak etiketlenen fosil, “bilgisayar destekli mikrotomografi olarak da bilinen” mikro-BT taraması kullanılarak incelendi.

(İlgili: Portekiz’de 8.000 Yıllık İnsan Mumyalama Kanıtları Bulundu)

Antropoloji ve Sağlık Araştırma Merkezi’nde (CIAS) araştırmacı olan Dany Coutinho Nogueira, “Bu, bir hastanenin CAT taramasına benziyor, ancak daha iyi bir çözünürlüğe sahip ve bu da daha ayrıntılı bir gözlem için olanak tanıyor. Mikro-BT’nin gözlemlenmesi ve 3B rekonstrüksiyon, özel bir yazılımla yapıldı.” diyor.

Coutinho Nogueira’ya göre temporal kemik (işitsel sistemin bulunduğu yer) çok önemli.

“Bu kemiğin bir parçası olan ‘pars petrosa’, insan vücudundaki en yoğun kemikten oluşur ve bu, bazen eski fosillerde daha iyi korunmasına olanak tanır. Bu kısım, paleoantropolojide insan gruplarını ayırt etmek için incelenen işitme (koklea) ve denge (yarım daire kanalları) organlarını içerir (Homo Sapiens’teki bu yapının morfolojisi Neandertallerinkinden farklıdır).”

Araştırmacılar, bu fosilin (çene kemiği ile birlikte bir kafatası) hangi insan grubuna ait olduğunu doğrulamak için yarım daire biçimli kanalları incelerken, kanalların kısmen kemikleştiğini, yani olmaması gereken yerlerde kemiklerinin bulunduğunu fark etti.

Ekip üyesi Dany Coutinho Nogueira ve meslektaşları, kafatasının görüntülerini değerlendirdi. Bireyin, kulağın bölümlerinin kemiğe dönüştüğü bir hastalık olan Labyrinthitis ossificans’tan muzdarip olduğunu fark ettiler. Bu patoloji, bir avcı-toplayıcı için çok aciz bırakan bir durum olmalıydı – avlanma ve yiyecek bulma yetenekleri oldukça sınırlanmış olmalıydı.

Bu birey, hastalığın başlangıcı ile ölüm arasındaki birkaç ay boyunca bakıma ihtiyaç duymuş olmalıydı.

Bu bireyin dengeyi korumaya yardımcı olan yarım daire biçimli kanallarının kemikleşmesi, muhtemelen işitme kaybına, baş dönmesine ve yiyecek bulmayı ve avlanmayı zorlaştıran vertigo semptomlarına neden olmuştu.

Söz konusu birey, patolojinin başlamasından birkaç ay sonra öldü. Diğer bireylerin yardımı olmadan o kadar uzun süre hayatta kalamazdı çünkü avlanamaycaktı. Araştırmacılar, “Bu durum bize grubun geri kalanından en azından birkaç ay boyunca bir tür bakım yapıldığını gösteriyor.” diyor.

Coutinho Nogueira’ya göre bu çalışma, geçmiş popülasyonların, özellikle de avcı-toplayıcıların sağlık durumu hakkında yeni bilgiler sağlıyor ve ayrıca son teknolojilerin, neredeyse 50 yıl önce keşfedilen fosiller üzerinde yeni bilgiler keşfetmeye ve patolojileri tespit etmeye izin verdiğini gösteriyor.

Araştırmacılar, “Türümüzde tespit edilen en eski sağırlık vakası.” diyor.


Portugal Residente. 18 Temmuz 2022.

Makale: Coutinho-Nogueira, D., Coqueugniot, H., Dutour, O., Ben-Ncer, A., & Hublin, J. J. (2022). Inner ear modifications in Dar-es-Soltane II H5 (Morocco): A case of labyrinthitis ossificans. International Journal of Paleopathology, 38, 41-44.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login