Fas’ta 1.3 Milyon Yıllık El Baltası Üretim Alanı Bulundu

Fas’taki arkeologlar, Kuzey Afrika’nın 1.3 milyon yıl öncesine dayanan en eski el baltası üretim sahasının keşfini duyurdular.

Kazılar Fas’ın Kazablanka eteklerinde bir taş ocağında yapıldı. C: D Lefèvre

Araştırmacılar, keşfin, insan atası Homo erectus ile ilişkili Acheulian (Aşölyen) taş alet endüstrisinin kuzey Afrika’daki başlangıç tarihini yüz binlerce yıl geriye ittiğini söylüyor.

Keşif, Fas’ın ekonomik başkenti Kazablanka’nın eteklerinde bir taş ocağında yapılan kazılar sırasında yapıldı.

Fransa-Fas Kazablanka tarihöncesi programının eş direktörü Abderrahim Mohib, bunun Afrika’da Aşölyen’in ortaya çıkışı hakkındaki tartışmayı zenginleştirmeye katkıda bulunduğunu söylüyor.

(Fas’ta Bulunan 300.000 Yıllık Homo Sapiens’ten Öğrendiğimiz 7 Bilgi)

Daha önce, Aşölyen taş alet endüstrisinin Fas’taki varlığının 700.000 yıl öncesine dayandığı düşünülüyordu. 1969’da bir mağarada insan çene kemiği keşfedildiğinde ünlenen Thomas Ocağı 1 sahasındaki keşifler, oradaki Aşölyen’in neredeyse iki katı kadar yaşlı olduğu anlamına geliyor.

Keşfin arkasındaki 17 kişilik ekip, Fas, Fransa ve İtalya’dan katılan araştırmacılardan oluşuyor ve bulguları, bölgeden çıkarılan taş aletlerin çalışmasına dayanıyor.

Faslı arkeolog Abdelouahed Ben-Ncer, haberi “kronolojik bir toparlama” olarak nitelendiriyor. Fas’ta Aşölyen teknolojisinin başlangıcının şimdi sırasıyla 1,6 milyon ve 1,8 milyon yıl önceki güney ve doğu Afrika başlangıç ​​tarihlerine yakın olduğunu söylüyor.

Kazablanka dışındaki Thomas Ocağı I bölgesinden keşifler. C: R Gallotti

Daha önceki insanlar, doğu Afrika tipi yerleşimlerinden sonra Oldowan olarak adlandırılan daha ilkel taş aletlerle yetinmişti.

Mohib, Kazablanka sahasında onlarca yıldır yürütülen araştırmaların “Afrika’daki en zengin Aşölyen topluluklarından birini ortaya çıkardığını” söylüyor.

“Bu çok önemli çünkü tarih öncesi zamandan, hakkında çok az verinin bulunduğu karmaşık bir dönemden bahsediyoruz.”

Mohib, çalışmanın ayrıca “Homo erectus’un varyantları” olan “Fas’taki en eski insan varlığını” kanıtlamayı da mümkün kıldığını söylüyor.

2017 yılında, Marakeş’in 100 km batısında Jebel Irhoud’da 300.000 yaşında olduğu tahmin edilen beş fosilin keşfi, Homo sapiens olarak adlandırılması, bilim için oldukça şaşırtıcı oldu. Bu fosiller, Etiyopya’daki Omo Kibish’ten çıkarılan ve yaklaşık 195.000 yıl öncesine tarihlenen benzer yüz özelliklerine sahip diğerlerinden çok daha yaşlıydı.


The Guardian. 28 Temmuz 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login