Çin’de Dev Troodon Dinozorunun Ayak İzleri Bulundu

Paleontologlar, Çin’in Fujian eyaletindeki Longxiang bölgesinde 5 metre uzunluğunda bir troodon’a ait ayak izleri keşfetti.

Ayak izlerini bırakan Fujianipus yinglianginin canlandırması. C: Yingliang.

Longxiang bölgesi, iki morfoloji grubuna (hem boyut hem de biçim bakımından) ayrılan on iki adet iki parmaklı dinozorun izini taşıyor.

Yaklaşık 11 cm uzunluğundaki daha küçük izler, daha önce bilinen ichnogenus Velociraptorichnus türüne ait. Neredeyse 36 cm uzunluğundaki daha büyük izler ise Fujianipus yingliangi adında yeni bir türe ait.

Boyutlarına göre, iz bırakanın tahmini kalça yüksekliği 1,8 metrenin üzerindeydi. Bu, bilinen en büyük deinonychosaurlar, başka bir deyişle Austroraptor ve Utahraptor ile kıyaslanabilir bir büyüklük.

(İlgili: Troodon Ortak Yuvalara 4-6 Yumurta Bırakıyordu)

Queensland Üniversitesi’nden Paleontolog Anthony Romilio, “İnsanlar yırtıcı dinozorları düşündüklerinde, büyük olasılıkla Jurassic Park filmlerindekileri düşünüyorlar; insan boyutunda, kaslı, saldırgan avcılar.” 

“Ancak bu izler, yaklaşık 95 milyon yıl önce Geç Jura döneminde ortaya çıkan Troodontidae familyasındaki çok daha ince ve daha zeki bir grup tarafından bırakıldı.”

“Bu yırtıcı hayvan yaklaşık 5 metre uzunluğundaydı ve 1,8 metre uzunluğundaki bacakları Jurassic Park’ta tasvir edilen yırtıcı hayvan boyutlarını fazlasıyla aşıyordu. Böyle bir şeyin son sürat üzerinize koştuğunu hayal edin.”

“İzler Asya, Kuzey ve Güney Amerika ve Avrupa’daki bilinen diğer iki parmaklı dinozor izleriyle karşılaştırıldı.”

Çin’deki Longxiang bölgesinde korunan Fujianipus yingliangi izlerinin ayrıntıları. C: Xing et al. 2024.

“Bu iz tipinin şekil olarak farklı olduğunu ve onu oldukça benzersiz kıldığını fark ettik.”

“Dev troodontidler kavramı paleontoloji camiasında daha yeni ortaya çıktı.”

“Alaska’da keşfedilen kemikler, uzun süreli kış karanlığı nedeniyle potansiyel olarak daha az tür rekabetinin olduğu bir bölge olan antik Kuzey Kutup Dairesi yakınlarında devasalığa doğru bir eğilimin olduğuna işaret ediyor.”

“Fakat bulgularımız bu yırtıcı hayvan devlerinin çok daha güneyde dolaştığını ve daha geniş bir alana yayıldığını gösteriyor.”

“İlginçtir ki araştırma ekibimizden bazıları dünyanın en küçük dinozor ayak izleri olan  Güney Kore’deki sadece bir santimetre uzunluğundaki yırtıcı kuş üzerinde de çalıştı.”

“Bulgularımız, yırtıcı dinozorların uyum yeteneğini ve ekolojik çeşitliliğini vurgularken, inanılmaz boyut aralığını da gösteriyor.”


Sci.news. 26 Nisan 2024.

Makale: Xing, L., Niu, K., Lockley, M. G., Romilio, A., Deng, K., & Persons, W. S. (2024). Deinonychosaur trackways in southeastern China record a possible giant troodontid. iScience, 27(5).

Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü lisans mezunu.

You must be logged in to post a comment Login