Çin’de Tarih Öncesi Kaya Resimleri Sel Kurbanı

Çin’in kuzeybatısında bulunan Ningxia Hui Özerk Bölgesi’nde bulunan Helan Dağı tarih öncesi kaya resimleri yok olmanın eşiğinde.

Çin'de Tarih Öncesi Kaya Resimleri Sel Kurbanı

Son dönemde fırtınalar ile sarsılan bölgede bulunan kaya resimleri bu fırtınaların tetiklediği seller ve koruma önlemlerinin yetersizliği nedeni ile yok olmanın eşiğine gelmiş durumda. Açık alanlardaki kaya blokları üzerine kazınmış resimlerin yağmur nedeni ile çoğu kez çatladığı ve silinmeye başladığı kaydedilmiş olmasına rağmen olası daha büyük tahribatlar yetkililerce göz ardı ediliyor. Yakın zamanda bölgeyi vuran sel felaketi sonucunda ise özellikle bağımsız kayalar üzerinde duran kaya resimlerinin çoğu kaybolmuş veya ciddi hasar görmüş durumda.

Kayıtlı olarak yaklaşık 6000 kaya resminin olduğu bilinen alanda kaydedilmemiş olan veya kayıtlara toplu halde geçmiş olan daha düzinelerce kaya resmi bulunmakta. Toplamda Helan Dağında Kuzey Çinde yaşamış göçebelerce oyulmuş olan 20.000 kaya resmi olduğu düşünülmekte.

Çin'de Tarih Öncesi Kaya Resimleri Sel Kurbanı

Helen dağı Kaya Resimleri İdaresi Müdür’ü ise tahribatın ana nedeninin alışılagelmemiş şekilde bölgeyi vuran fırtınalar ve sel sonuçundaki güçlü su akışı olduğunu söylemekte. Hasarın büyüklüğü halen değerlendiriliyor.

Bölgedeki kaya resimlerinin MÖ.8000 ile MÖ. 1000 yılları arasında bölgede yaşamış kültürlere ait olduğu bilinmekte.


China.org

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra eğitimine İstanbul Üniversitesi'nde Tarihöncesi bölümünde yüksek lisans programında devam ediyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login