Japonya Mısır Müzesi’nin İnşaatı İçin 451 Milyon Dolar Kredi Verdi

Mısır hükümeti, inşaatı devam eden Büyük Mısır Müzesi için Japonya’dan 451 milyon dolar değerinde imtiyazlı kredi aldı.

Yapımı süren Büyük Mısır Müzesi’nin bulunduğu mevki Gize Piramitlerine oldukça yakın  (AP Photo/Amr Nabil)

Yapımı süren Büyük Mısır Müzesi’nin bulunduğu mevki Gize Piramitlerine oldukça yakın  (AP Photo/Amr Nabil)

Mısır Bakanlar Kurulu’ndan yapılan bir açıklama ile yapımı süren Büyük Mısır Müzesi inşaatının devamı amacıyla Japonya’nın 451 milyon dolar değerindeki imtiyazlı krediyi Mısır Hükümeti’ne sağlayacağı duyuruldu.

İki ülke arasındaki kredi anlaşmasının ilanı, Mısır Başbakanı Şerif İsmail ve Japon Dışişleri Bakan yardımcısı Motome Takisawa’nın Mısır ve Japonya arasındaki işbirliğini ve ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla bir araya geldikleri bir toplantının ardından gerçekleşti.

İkili, Japon turistlerin Mısır’a karşı yükselen ilgisinin yanı sıra Mısır Büyükelçisi Moushira Khattab’ın Unesco Genel Sekreterliği yolundaki adaylık sürecinde Japonya’nın Moushira Khattab’a göstereceği muhtemel destek hakkında da konuştular.

Geçtiğimiz sene, Mısır Eski Eserler Bakanı Memduh el-Damadi, müze için ayrılan fonun 800 milyon dolardan 1,1 milyon dolara yükselen maliyetler neticesinde tükendiğini beyan eden bir açıklamada bulunmuştu. Açıklama Mısır Lirası’nın Amerikan Doları karşısında gösterdiği düşüşün ardından yapılmıştı.

Büyük Mısır Müzesi’nin 2015 yılında açılması planlanıyordu ancak yeni gelişmelerle birlikte açılışın 2018’de gerçekleşmesi planlanıyor. Tamamlandığında Mısır’ın en büyük ve birincil müzesi olacak olan Büyük Mısır Müzesi 117 dönümlük bir alan üzerine kurulacak ve 100,000 den fazla esere ev sahipliği yapacak.

Müzenin inşası yaşanan gecikmeler sebebi ile sekteye uğrarken, Büyük Mısır Müzesi açıldığında sergilenecek eserler üzerinde arkeologların çalıştığı yeni bir restorasyon ve konservasyon merkezi açılıp, işler vaziyete getirildi.

Eski bakan el-Damadi ayrıca müzenin bir takım bürokratik kısıtlamalardan muaf olmasını sağlamak amacıyla bağımsız bir şekilde yönetileceğini de açıklamıştı. Bakan bu uygulamanın daha önce İskenderiye Kütüphanesi için de yapıldığını hatırlattı. Bağımsız bir idaresi olan İskenderiye Kütüphanesi 2002 yılında açılmıştı.


egyptianstreets.com

Yeditepe Üniversitesi'nde Tarih ve Felsefe bölümlerinde anadal öğrencisi olarak eğitimini sürdürürken bir yandan da yine Yeditepe Üniversitesi Antropoloji bölümünde yandal ögrencisi olarak ögrenim görüyor.

You must be logged in to post a comment Login