İki Kişi, İş Makinesinin Geçmesi için Çin Seddi’ni Yıktı

Çin Seddi’nin bir kısmı, kazı yapmak için ekskavatör kullanan inşaat işçileri tarafından ciddi şekilde hasar gördü.

Yerel polis, iki kişinin kestirme yol açmak için antik Çin Seddi’nin mevcut boşluğunu genişlettiğini söyledi. C: Youyu County Police Release

Yerel polis tarafından yapılan açıklamada, Shanxi eyaletinde 38 yaşında bir erkek ve 55 yaşında bir kadının, yakınlardaki inşaat çalışmalarına kestirme yol oluşturmak amacıyla Çin Seddi’ni yıkmakla suçlandığı belirtildi.

İddiaya göre çift, antik yapıdaki mevcut bir açıklığı, “seyahat mesafesini korumak” amacıyla, ekskavatörün geçebileceği kadar genişletti.

Polis, kazıların Çin Seddi’nin bu kısmının bütünlüğüne ve güvenliğine “geri dönülemez” zarar verdiğini söylüyor.

Polis, 24 Ağustos’ta hasara ilişkin raporları tuttuktan sonra iki şüpheliyi gözaltına aldı. Yapılan açıklamaya göre, olay hakkında daha fazla araştırma sürüyor.

(İlgili: Çin Seddi Gerçekten İşe Yaradı mı?)

Birbirini takip eden Çin imparatorlukları için önemli bir kuzey savunması görevi gören Çin Seddi’nin toplam uzunluğu 20.000 kilometreden fazla ve 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kaydedildi.

Çin Seddi’nin en eski bölümleri 2.000 yıldan daha eskiye dayanıyor ve sonrasında Çin’in eski hanedanları tarafından da farklı zamanlarda genişletildi.

Tarihi yapıya verilen hasar, Ming Hanedanlığı’na (1368-1644) ait olan ve 32. Çin Seddi olarak bilinen duvarın bir bölümünde meydana geldi. Bu bölüm aynı zamanda nispeten iyi korunmuş bir gözetleme kulesine de ev sahipliği yapıyor ve eyaletin kültürel eseri olarak listelendi.

Çin Seddi’nin günümüze kadar en iyi korunmuş kısımları Ming Hanedanlığı döneminde, 14. ve 17. yüzyıllar arasında inşa edilmişti. Ancak artık bu duvarladan birinin içine devasa bir yeni delik açıldı.

Çinli yetkililer son yıllarda Çin Seddi’nin korumasını artırdı ve vandalizm eylemlerine karşı önlem aldı. 2021 yılında duvarın ünlü Badaling bölümüne keskin bir cisimle karalayan üç ziyaretçi polis tarafından gözaltına alındı ve para cezasına çarptırıldı.


CNN. 5 Eylül 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login