Çin Seddi’nde Skandal Restorasyona Tepki Yağıyor

700 yıllık Çin Seddi’nin yıkılan kısımlarına beyaz pürüzsüz bir çimentoyla yapılan restorasyon büyük tepki topladı.

çin seddi'nde restorasyon faciası

Çin Seddi’nin betonla pürüzsüz bir şekilde kaplanan kısmı.

700 yıllık Çin Seddi’nin doğal nedenlerle yıkılan bölümlerine betonla yapılan restorasyon, dünyanın en çirkin restorasyonu olarak adlandırılıyor. Unesco Dünya Mirası listesindeki Çin Seddi’nin doğal yollarla tahrip olan sekiz kilometrelik kısmına 2014 yılında yapılan restorasyon, son zamanlarda halkın tepkisini toplamaya başladı. Seddin yıkılan kısımları beton kaplı bir yola benzetiliyor.

Çin Seddi’nin restorasyon çalışmalarında, kum ve beton içeren malzemelerle onarıldığı biliniyor.

çin seddi'nde restorasyon faciası

Liaoning Bölgesel Antik Eserler Bürosu’ndan Ding Hui, 635 yıllık yapıdaki boşlukların doldurulduğunu ve en üst kısma şapka gibi bir “koruyucu” yüzey konulduğunu söyledi, ancak “yüzey olması gerektiği gibi gözükmüyor” diye ekledi.

İki yıl önceki restorasyon, Çin’in sosyal medya platformu olan Weibo da yer alan fotoğraflar ve eleştirilerle şimdi gündeme geldi.

Çin Seddi Araştırmaları Topluluğu direktörü Dong Yaohui, restorasyonu rezalet olarak adlandırdı ve “Çin Seddi’nin görünüşüne zarar verildi ve bir tarih halktan alındı.” dedi.

çin seddi'nde restorasyon faciası

Çin Seddi’nin gerçek hali girintili çıkıntılı bir yüzeyden oluşuyordu.

Çin Seddi 1987 yılından beri Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde. Antik duvar, yapıldığı yaklaşık MÖ. 220 yılından 1600’lerde hüküm süren Ming Hanedanlığına kadar olan dönemde sürekli yeniden inşa edildi.

Çin İmparatorluğunu kuzeyden gelen işgalcilere karşı korumak amacıyla yapılan Çin Seddi’nin uzunluğu bir zamanlar 20 bin kilometreyi buluyordu.


CNN, BBC

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login